1x hlasované
Čas prípravy: 20 minút
Čas pečenia: 10 – 15 minút
Počet porcií: 40 ks (podľa veľkosti)
 

Fantastické orechové pusinky hotové za pár minút. Tradičný recept na túto klasiku je úplne jednoduchý a navyše bez lepku. Ak sa vám doma zvýšili bielky, zúžitkovať ich môžete jednoducho na túto maškrtu. Orechové pusinky sú naozaj to pravé orechové, doslova. Upečte si ich s nami. 

Orechové pusinky

Na orechové pusinky môžete zvoliť pomleté vlašské orechy alebo lieskovce či mandle. Suché koláčiky sa hodia na každú príležitosť a ich príprava naozaj netrvá dlho. Deti si ich zamilujú a nebudú jediné. Navyše na ich prípravu budete potrebovať iba tri základné ingrediencie – bielky, mleté orechy a cukor. Pripravte si ich s nami podľa nášho podrobného foto-receptu. 

Boli by ste prekvapení, ale vzhľadom na svoju energetickú hodnotu sú orechové pusinky obľúbenou pochúťkou pre športovcov a turistov, ktorí potrebujú rýchlu dávku energie.

Existuje veľa rôznych receptov na orechové pusinky a vždy si ich môžete upraviť podľa svojej chuti. Môžete pridať hrozienka, škoricu, kakaový prášok alebo iné prísady, aby ste dosiahli rôzne chute a textúry. Ak orechové pusinky uchovávate správne, môžu vydržať dlhšie ako bežné pečivo. Mali by ste ich mať v uzavretom obale na chladnom a suchom mieste.

Orechové pusinky sú tiež vhodné na rôzne dekoračné účely, napríklad na zdobenie tort, dezertov alebo cukrárenských výrobkov. Môžu mať tiež rôzne varianty v rôznych kultúrach. Môžu byť súčasťou sviatočného stola alebo slávnostných príležitostí.

Keď si vyberáte orechy na výrobu pusiniek, zvážte možnosť zakúpenia miestnych alebo ekologicky pestovaných orechov, aby ste podporili udržateľné poľnohospodárstvo.

Je dôležité mať na pamäti, že orechové pusinky môžu spôsobiť alergické reakcie u ľudí s alergiou na orechy. Vždy by ste mali informovať ľudí, ktorí budú konzumovať vaše orechové pusinky, že obsahujú orechy.

Benefity orechov

Orechy majú mnoho pozitívnych vplyvov na zdravie. Tu je niekoľko kľúčových benefitov orechov:

  1. Bohatý zdroj zdravých tukov: Orechy sú bohaté na zdravé tuky, ako sú jedno-nenasýtené a nenasýtené tuky, ktoré prospievajú srdcu. Konzumácia týchto tukov môže pomôcť znížiť hladinu zlého cholesterolu (LDL) a celkové riziko srdcových ochorení.

  2. Vitamíny a minerály: Rôzne druhy orechov obsahujú rôzne vitamíny a minerály. Vlašské orechy sú napríklad bohatým zdrojom horčíka, mangánu a vitamínu B6, zatiaľ čo mandle sú bohaté na vitamín E a vápnik.

  3. Antioxidanty: Niektoré orechy, ako lieskové orechy a vlašské orechy, obsahujú antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Antioxidanty môžu tiež chrániť pred niektorými chronickými ochoreniami.

  4. Zdravá vláknina: Orechy obsahujú vlákninu, ktorá je dôležitá pre zdravie tráviaceho systému. Vláknina pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi a prispieva k pocitu sýtosti.

  5. Podpora chudnutia: Napriek tomu, že orechy majú relatívne vysoký obsah kalórií, štúdie naznačujú, že ich konzumácia môže byť spojená so znížením hmotnosti alebo dokonca s chudnutím. Môže to byť spôsobené tým, že orechy majú vysoký obsah bielkovín a vlákniny, čo zasahuje do pocitu sýtosti a vedie k menšej konzumácii iných kalorických potravín.

Je však dôležité mať na pamäti, že orechy sú stále energeticky bohatou potravinou, a preto by mali byť konzumované s rozumom a zahrnuté do vyváženej stravy. Ľudia s alergiou na orechy by mali byť opatrní a konzumovať ich len pod dohľadom lekára. Vyskúšajte aj náš recept na vanilkové rožky bez vajec alebo klasické vanilkové rožky. Vyskúšajte aj naše jednoduché vianočné koláčiky.

 Ingrediencie

  • 4 ks vaječné bielka,
  • 300 g práškový cukor,
  • 250 g mleté orechy,
  • štipka soli,
  • na zdobenie: kúsky orechov, čokoládová poleva – podľa obľuby

Postup receptu

1

Nad parou v hrnci si mixérom vyšľaháme bielky s práškovým cukrom do peny, trvá to cca 10 minút.

Vyšľaháme bielka. Foto - Nela

2

Necháme trošku vychladnúť, pridáme štipku soli a pomleté orechy. Všetko spolu opatrne premiešame.

Pridáme orechy. Foto - Nela

3

Na plech vystlaný papierom na pečenie ukladáme lyžicou kôpky (približne 5 cm) a tvarujeme z nich pusinky.

Tvarujeme pusinky. Foto - Nela

4

Pusinky sušíme/pečieme pri teplote 150oC 10 – 15 minút, nie pridlho. Mali by mať ružovkastý nádych. Orechové pusinky sú následne hotové a môžete vychutnávať.

Pečieme. Foto - Nela

Tip na záver: Orechové pusinky môžeme ozdobiť pred pečením kúskom orecha alebo po upečení poliať čokoládovou polevou.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu