1x hlasované
Čas prípravy: 30 minút
Počet porcií: 80 ks
 

Milujete kávu? Pripravili sme pre vás recept bez pečenia na domáce kávové zrná. Vyskúšajte, neoľutujete. Chutia mňamkovo. Sladké kávové maškrtenie.

Domáce koláčiky bez pečenia sa vždy tešia veľkej obľube. Sú jednoduché a rýchle na prípravu, sladkosti aj na poslednú chvíľu. Inšpirujte sa našou novinkou – fantastické domáce kávové zrná. Skúste aj ďalšie recepty z nášho portálu Najlepšie koláče.

Kávové zrná

Nápad prirpaviť si doma kávové zrná má niekoľko výhod, ktoré robia z tohto projektu dobrý nápad. Vybrali sme niektoré z nich.

 • Chuťová originalita: Pri domácej príprave môžete experimentovať s rôznymi prísadami a nastaviť intenzitu kávovej chute presne podľa svojich preferencií. Môžete pridať viac alebo menej kávy, upraviť sladkosť, alebo pridať iné prísady, ako je napríklad rum alebo rôzne druhy čokolády.
 • Zábavná a kreatívna aktivita: Výroba domácich kávových zŕn môže byť zábavnou činnosťou, ktorú môžete robiť sami, s rodinou alebo s priateľmi. Je to príležitosť na spoločné pečenie a experimentovanie v kuchyni.
 • Výnimočný darček: Domáce kávové zrná môžu byť originálnym darčekom pre milovníkov kávy. Sú osobitné a ukazujú, že ste si na darčeku naozaj dali záležať.
 • Kontrola nad zložením: Keď prípravu kávových zŕn zvládnete doma, máte úplnú kontrolu nad tým, čo do nich pridávate. Môžete sa tak vyhnúť konzervantom, umelým farbivám a iným nežiaducim prísadám, ktoré sa môžu nachádzať v komerčných produktoch.
 • Učenie nových zručností: Príprava kávových zŕn môže byť skvelým spôsobom, ako si rozšíriť kulinárske zručnosti a naučiť sa niečo nové. Finančná úspora: Domáca výroba môže byť často lacnejšia ako nákup hotových kávových zŕn v obchode, obzvlášť ak už máte väčšinu ingrediencií doma.
 • Prispôsobenie príležitostiam: Môžete vytvoriť rôzne varianty pre rôzne príležitosti, či už ide o sviatky, oslavy alebo len ako sladký dezert po večeri.

Domáca príprava kávových zŕn ponúka možnosť byť kreatívnym, zároveň si užiť proces výroby a vytvoriť niečo, čo môže byť nielen chutné, ale aj osobné a originálne.

Káva

Káva je obľúbený nápoj, ktorý sa pripravuje varením mletých kávových zŕn. Má charakteristickú chuť a vôňu, ktoré môžu byť rôzne v závislosti od druhu kávových zŕn a spôsobu ich spracovania.

Káva obsahuje kofeín, čo je psychoaktívna látka, ktorá môže zvýšiť bdelosť a povzbudiť. Existuje mnoho spôsobov, ako pripraviť kávu. Tu sú niektoré z nich:

 • Filtrovaná káva: Káva sa varí pomocou kávovaru alebo ručne filtrovacou metódou, ako je pour-over.
 • Espresso: Ide o silný a koncentrovaný nápoj pripravený rýchlym prietokom horúcej vody cez mleté ​​kávové zrná. Používa sa na prípravu rôznych kávových nápojov, ako je cappuccino alebo latte.
 • French press: Káva sa varí v špeciálnej nádobe s piestom, ktorý oddeľuje mleté ​​zrná od nápoja.
 • Mokka hrniec: Tento tradičný taliansky spôsob prípravy kávy využíva tlak na varenie kávy.

Káva je obľúbená po celom svete a má mnoho rôznych variácií a spôsobov prípravy. Niektorí ľudia preferujú čiernu kávu, zatiaľ čo iní ju uprednostňujú s mliekom, cukrom alebo rôznymi príchuťami. Káva je tiež spojená s rôznymi sociálnymi a kultúrnymi tradíciami a často sa stáva miestom stretávania a relaxácie.

Pôvod kávy

Káva je jedným z najpopulárnejších nápojov na svete a jej pôvod sa datuje do starovekého sveta. Legenda hovorí, že objavili ju etiopskí kňazi v oblasti nazývanej Kaffa.

Príbeh hovorí o kňazovi menom Kaldi, ktorý si všimol, že jeho kozy sú plné energie po skonzumovaní bobúľ zo stromu, ktorý je dnes známi ako kávovník. Kaldi sa rozhodol skúmať účinky týchto bobúľ a objavil, že mu dodávajú energiu a bdelosť.

Podľa legendy sa potom káva dostala do kláštora, kde sa používala na prípravu nápoja, ktorý pomáhal mníchom pri modlitbách a udržiaval ich bdelosť. Z kláštora sa káva postupne šírila do ďalších častí Arábie a neskôr do celého islamského sveta.

Káva sa stala dôležitou súčasťou kultur a obchodu a postupne sa rozšírila do celého sveta. Dnes je káva pěstovaná a konzumovaná na globálnej úrovni a existuje mnoho rôznych odrôd a spôsobov jej prípravy, ktoré odrážajú rozmanitosť kultúr, kde je konzumovaná.

A kávové zrná sú skvelým spôsobom ako sa káva dá tiež využiť. Ale vyskúšajte aj recept na čokoládové crinkles. Tu je aj naša jednoduchá Marlenka. Skúste aj recept na kokosové guľky s vaječným likérom. Skúste aj overený recept na grilážky. Máme ale aj recept na kokosové ježe. Alebo skúste tento recept na parížske rožky. Skúste aj tento recept na rýchly čokoládový koláč.

Ingrediencie

 • 500 g BB pudingu
 • 250 g práškového cukru
 • 250 g masla
 • 3 polievkové lyžice kokosového oleja alebo oleja
 • 100 ml rumu
 • 100 g tmavej čokolády
 • 5 kávových lyžičiek kávy (mletej zrnkovej)

Postup receptu

V tomto recepte BB puding nevaríme. Všetky suroviny (puding, maslo, práškový cukor, rum a kávu) dáme do misky, spracujeme cesto.

Všetky suroviny dáme do misky, Foto - Nela

Ak by bolo cesto tuhé, pridáme trošku rumu. Z cesta si urobíme valčeky, z ktorých narežeme rovnaké kúsky a tie spracujeme na malé valčeky.

Z cesta si urobíme valčeky, Foto - Nela

3

Malé kávové valčeky ušúľame do tvaru zrna, ktoré potom v strede zatlačíme nožom alebo vareškou, aby mali vzhľad kávového zrna.

Malé kávové valčeky ušúľame do tvaru zrna, Foto - Nela

4

Hotové kávové zrná ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie alebo na mriežku. Čokoládovú polevu si roztopíme nad parou.

Čokoládovú polevu si roztopíme nad parou, Foto - Nela

5

Kávové zrná potierame čokoládovou polevou pierkom, aby sa celé pekne obalili. Dáme na chvíľu do chladu, tak ich potrieme ešte raz.

Kávové zrná potierame čokoládovou polevou, Foto - Nela

Tip na záver: Kávové zrná skladujeme v chlade, najlepšie v dóze. Teplom čokoláda zmäkne. Také dobre vychladené chutia najlepšie. Je to ozajstná sladká kávová dobrota.

Kávové zrná sú hotové. Foto - Nela
Kávové zrná sú hotové. Foto – Nela

Hotovo! Pripravte si aj naše marlenka guličky. Alebo vyskúšajte recept na zamatovú roládu.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu