2x hlasované

Čas prípravy: 20 minút
Čas pečenia: 20 minút
Počet porcií: 30-33 ks
 
Kokosové ježe sú skvelým dezertom, ktorý si zamilujú aj vaše deti. Sú jednoduché na prípravu a garantujem, že budete mať vďačných jedákov, ktorí si budú chutnať a oblizovať prsty. A chutiť budú aj vám. Tak prečo to nevyskúšať?

Kokosové ježe

Kokosové ježe podľa webu Najlepšie koláče. Sú výborné na akúkoľvek oslavu, tradičné skvelé sú aj na Vianoce. Nech sa páči. Vianočné recepty bez kokosových ježov nebudú kompletné.

Kto by nemiloval jemnučké kokosové ježe? Kúsky medového cesta máčané v čokoládovej poleve a obaľované v kokose. Vynikajúca pochúťka. Prekvapte rodinu aj seba

Pripravte si ich v zdravšej verzii zo špaldovej múky, namiesto práškového cukru zvoľte pomletý trstinový cukor. Alebo vyskúšajte náš originál recept na túto maškrtu tak, ako si ju pripravovali naši predkovia podobne tradične ako napríklad linecké cesto. Prípadne skúste kokosové ježe s karamelom.

Trstinový cukor

Trstinový cukor má niekoľko potenciálnych výhod v porovnaní s bežným bielym cukrom. Niektoré z týchto výhod sú:

 1. Prírodný pôvod: Trstinový cukor je vyrobený z cukrovej trstiny, čo znamená, že je prírodným zdrojom cukru. Niektorí ľudia preferujú prírodné potraviny a uprednostňujú trstinový cukor kvôli jeho pôvodu.
 2. Obsah minerálov: Trstinový cukor obsahuje niektoré minerály, ako napríklad vápnik, železo, draslík a horčík. Hoci množstvo týchto minerálov v trstinovom cukre je malé, niektorí ľudia si cenia aj tieto drobné príspevky k výžive.
 3. Charakteristická chuť: Trstinový cukor má charakteristickú chuť, ktorá sa líši od bežného bielyho cukru. Niektorí ľudia preferujú túto chuť a používajú trstinový cukor na obohatenie svojich jedál a nápojov.

Je však dôležité si uvedomiť, že trstinový cukor je stále cukor a mal by sa konzumovať s mierou. Ak máte záujem o zdravú stravu, odporúča sa uprednostňovať celé ovocie, zeleninu a ďalšie zdravé potraviny bohaté na živiny.

Špaldová múka

Špaldová múka je vyrábaná zo špaldy, staršieho druhu pšenice, a je známa svojimi potenciálnymi výhodami z hľadiska výživy a zdravia. Tu sú niektoré z možných výhod špaldovej múky:

 • Nutričná hodnota: Špaldová múka obsahuje viac nutričných látok ako tradičná pšeničná múka. Obsahuje viac vlákniny, bielkovín, minerálov (napr. horčík, fosfor, železo) a vitamínov (napr. vitamín E), čo môže prispievať k celkovému zlepšeniu nutričnej hodnoty potravy.
 • Nižší obsah lepku: Pre niektorých jednotlivcov môže byť špaldová múka vhodnou alternatívou k bežnej pšeničnej múke, pretože obsahuje nižší obsah lepku. To môže byť výhodné pre ľudí s celiakiou alebo citlivosťou na lepok.
 • Zlepšené trávenie: Pre niektorých ľudí môže byť špaldová múka ľahšie stráviteľná v porovnaní s inými druhmi pšeničnej múky. Môže to byť prospešné pre tých, ktorí majú problémy s trávením pšenice.
 • Stabilná hladina cukru v krvi: Vďaka vyššiemu obsahu vlákniny môže špaldová múka prispievať k stabilizácii hladiny cukru v krvi, čo je dôležité pre ľudí s cukrovkou alebo pre tých, ktorí chcú udržiavať konzistentnú energetickú hladinu.
 • Výraznejšia chuť: Mnohí ľudia považujú špaldovú múku za chutnejšiu ako bežnú pšeničnú múku. Je to subjektívny dojem, ale môže to pridať dobrodružstvo do kuchyne a motivovať k experimentovaniu s novými receptami.

Je dôležité si uvedomiť, že individuálne reakcie na potraviny sa môžu líšiť, a nie všetci ľudia budú mať rovnaké výhody zo špaldovej múky. Pred začatím akejkoľvek zmeny v strave je vhodné konzultovať so zdravotným odborníkom alebo dietetikom, najmä ak máte zdravotné problémy alebo špecifické potreby v stravovaní. Alebo tento na medové rezy.

Ingrediencie

Na cesto:

 • 300 g hladkej špaldovej múky (hladkej múky)
 • 250 g práškového cukru (pomletého trstinového cukru)
 • 250 ml vlažného mlieka
 • 3 polievkové lyžice medu
 • 50 g roztopeného masla
 • 1 ks vajce
 • 1 ks prášok do pečiva

Na polevu:

 • 200 g masla
 • 200 g práškového cukru (pomletého trstinového cukru)
 • 200 ml mlieka
 • 3 kopcovité lyžice preosiateho kvalitného kakaa
 • 100 g kvalitnej čokolády (min. 52%, najlepšie 70%)

Na obaľovanie:

 • cca 200 g strúhaného kokosu (prípadne podľa potreby)

Postup receptu: kokosové ježe

Najprv si upečieme medové cesto. Môžeme tak urobiť ručne, rýchlejšie je to však mixérom. Všetky suroviny na cesto vymiešame dôkladne spolu. Vznikne nám vláčne cesto.

Najprv si upečieme medové cesto, Foto - Nela

Plech na pečenie o veľkosti cca 33×26 cm vymastíme tukom alebo vystelieme papierom na pečenie. Cesto na kokosové ježe pečieme pri teplote 180 oC 15-20 minút, podľa potreby.

Plech na pečenie vymastíme tukom, Foto - Nela

3

Upečené medové cesto necháme poriadne vychladnúť. Potom odstránime papier na pečenie a cesto nakrájame na menšie obdlžníčky , trojuholníčky alebo kocky. Je to iba na vás.

Upečené medové cesto necháme poriadne vychladnúť, Foto - Nela

4Do cesta odporúčame kvalitný med, ktorý dodá cestu skvelú medovú chuť. Ak zvolíte špaldovú hladkú múku a pomletý trstinový cukor, kokosové ježe budú aj zdravšie

Do cesta odporúčame kvalitný med, ktorý dodá cestu skvelú medovú chuť, Foto - Nela

5

Čokoládovú polevu si pripravíme tak, že nad parou za stáleho miešania roztopíme maslo, cukor, mlieko, preosiate kakao, tmavú čokoládu. Vznikne nám hladká poleva bez hrudiek.

 Čokoládovú polevu si pripravíme tak, že nad parou za stáleho miešania roztopíme maslo, cukor, mlieko, preosiate kakao, tmavú čokoládu, Foto, Nela

6

Kúsky medového cesta máčame najprv v chutnej poleve, potom ich obaľujeme v strúhanom kokose. Pomáhame si vidličkami. Hotové koláčiky sú jemnučké, musia trošku stuhnúť.

Kúsky medového cesta máčame najprv v chutnej poleve, potom ich obaľujeme v strúhanom kokose, Foto - Nela

Tip na záver: Obľubujete rumové koláčiky? Pridajte do polevy 2 polievkové lyžice rumu, kokosové ježe nádherne prevonia. Klasické kokosové ježe skladujeme v chlade, v uzavretej dóze. Aj na druhý deň sú vynikajúce, šťavnaté a prudko jedlé. Sladké zdravšie maškrtenie. Vybrali sme recept na obľúbené domáce kokosové guľky rafaello, jednoduché a nepečené. Skúste aj náš recept na grilážky.

Kokosové ježe sú hotové. Foto - Nela
Kokosové ježe sú hotové. Foto – Nela

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu