1x hlasované
Čas prípravy: 60 minút
Čas pečenia: 8 minút
Počet kusov: 40 (záleží na veľkosti plechu)
 

Medové rezykoláčová klasika, ktorú neodmietne ani konzervatívna babička, ani vyberavý pubertiak. Preto môžete medové rezy ponúknuť akejkoľvek návšteve bez toho, aby ste sa báli o úspech svojej snahy. A nerozhoduje ani príležitosť.

Medové rezy

Medové rezy sú obľúbeným dezertom v strednej a východnej Európe, a ich názov odkazuje na med, ktorý je jedným z hlavných ingrediencií. Tento lahodný dezert kombinuje medové cesto s krémom a orechmi, vytvárajúce bohatú a sladkú lahôdku.

Medové rezy majú hlboké korene v stredoeurópskej kuchyni. Tradičné recepty na medové rezy boli odovzdávané z generácie na generáciu v rámci rodín a komunít.

Tento dezert získal popularitu najmä v strednej a východnej Európe, kde sa med pestuje a používa v kuchyni od nepamäti. Medové rezy sa stali obľúbeným pokrmom v obdobiach, keď bolo ťažšie získať cukor, a med tak slúžil ako prirodzené sladidlo.

V niektorých krajinách strednej a východnej Európy sú medové rezy obľúbeným vianočným dezertom. Sú často pripravované pred Vianocami a podávané počas sviatočných osláv.

Vyslúšajte aj náš recept na višňový koláč, čokoládovú roládu alebo na banánový chlieb. Viacej receptov nájdete na našom webe Najlepšiekoláče.sk.

Ingrediencie (1 plech)

Cesto

 • 3 polievkové lyžice medu,
 • 0,5 decilitra mlieka,
 • 1 čajová lyžička sódy,
 • 2 vajcia,
 • 140 gramov kryštálového cukru,
 • 50 gramov masla,
 • 500 gramov hladkej múky,

Plnka

 • 450 mililitrov mlieka,
 • 6 polievkových lyžíc polohrubej múky,
 • 150 gramov kryštálového cukru,
 • 200 gramov masla,
 • Slivkový lekvár,

Poleva

 • 100 gramov čokolády,
 • 20 gramov masla,
 • papier na pečenie,

Postup prípravy medových rezov

1

 Med, mlieko, vajcia, sódu a cukor dáme do misy a miešame nad parou, až kým nám nevznikne pekná, jednotná zmes.

nad parou si uvaríme jednotnú zmes. Foto - Jaja
nad parou si uvaríme jednotnú zmes. Foto – Jaja

2

Do zohriatej, spojenej hmoty vmiešame múku a spracujeme nelepivé cesto. Na začiatku sa vám bude zmes lepiť úplne všade, ale po chvíli dosiahne cesto ideálnu konzistenciu.

do hmoty vmiešame múku a spracujeme nelepivé cesto. Foto - Jaja
do hmoty vmiešame múku a spracujeme nelepivé cesto. Foto – Jaja

3

Spracované cesto rozdelíme na štyri rovnaké časti, ktoré jednu za druhou rozvaľkáme na papieri na pečenie do približne rovnakých obdĺžnikov. Ak sa vám nedarí urobiť dokonalé obdĺžniky, nie je problém odrezať prebytočné časti na krajoch, tie pripojiť na miesta, kde cesto chýba a znovu prevaľkať.

cesto rozdelíme na štyri rovnaké časti. Foto - Jaja
cesto rozdelíme na štyri rovnaké časti. Foto – Jaja

4

Pripravené pláty dáme do vopred vyhriatej rúry na 190 stupňov a pečieme približne osem minút.

pláty dáme piecť na 8 minút. Foto - Jaja
pláty dáme piecť na 8 minút. Foto – Jaja

5

Plnku pripravíme uvarením zmiešaného cukru a múky v mlieku. Vytvorí sa nám kaša, ktorú necháme pre ďalší proces vychladnúť.

Pripravíme si plnku. Foto - Jaja
Pripravíme si plnku. Foto – Jaja

6

V mise vyšľaháme maslo a postupne pridávame vychladnutú kašu. Plnka do medových plátov je týmto hotová.

Vyšľaháme maslo a postupne pridávame vychladnutú kašu. Foto - Jaja
Vyšľaháme maslo a postupne pridávame vychladnutú kašu. Foto – Jaja

7

Spodný upečený plát potrieme polovicou plnky. Naň uložíme druhý plát, ktorý celý potrieme lekvárom. Na to navrstvíme tretí plát, ktorý potrieme rovnomerne po celej ploce druhou polovicou pripravenej plnky. Nakoniec pripojíme na vrch štvrtý, posledný plát. Takto pripravené rezy zaťažíme a necháme chvíľu postáť.

Medové rezy necháme nachvíľku postáť. Foto - Jaja
Medové rezy necháme nachvíľku postáť. Foto – Jaja

8

Medzitým si pripravíme polevu z čokolády a masla, ktoré necháme roztopiť vo vodnom kúpeli. Keď je poleva hotová, pokryjeme ňou celú hornú plochu medových rezov. Tie dáme na chladné miesto a necháme odstáť, ideálne jeden deň, aby sa nám v medových rezoch pekne premiešali chute.

Nakoniec polejeme rezy čokoládovou polevou a máme hotovo. Foto - Jaja
Nakoniec polejeme rezy čokoládovou polevou a máme hotovo. Foto – Jaja

Dobrú chuť! Skúste aj náš recept na parížske rožky.

Videorecept

Ako sa pripravuje plnka na medové rezy?

Plnka pre medové rezy sa zvyčajne skladá z krémovej zmesi, ktorá dodáva koláču jemnosť a bohatú chuť. Tu je základný recept na prípravu plnky pre medové rezy, ako aj niekoľko tipov, ako ju môžete ozvláštniť: Základná plnka na medové rezy:

Ingrediencie: 450 ml mlieka – 6 polievkových lyžíc polohrubej múky – 150 gramov kryštálového cukru – 200 gramov masla,

Postup receptu: Príprava základu: V menšom hrnci zmiešajte mlieko s polohrubou múkou a cukrom. Túto zmes na miernom ohni, za stáleho miešania, zahrejte, až kým sa nezačne hustiť. Je dôležité miešať nepretržite, aby sa predišlo hrudkám. Varenie: Varíme, kým zmes nezhustne do konzistencie kaše. Po zhustnutí odstavte z ohňa a nechajte úplne vychladnúť. Príprava maslového krému: Maslo vyšľahajte do hladka a postupne do neho zašľahávajte vychladnutú kašu. Vyšľahajte do hladkého, krémového stavu.

Ako ozvláštniť plnku:

Pridanie aróm a esencií: Do plnky môžete pridať vanilkový extrakt, rumovú arómu alebo mandľovú esenciu pre zvýraznenie chuti.
Pridanie alkoholu: Trochu kvalitného rumu alebo brandy môže plnke dodať bohatší profil. Pridanie orechov: Jemne nasekané vlašské alebo pekanové orechy dodajú plnke príjemnú textúru a chuť.

Použitie ovocia: Do plnky môžete pridať aj varené, jemne rozmixované ovocie ako sú marhule alebo maliny, čo pridá svieži ovocný nádych.
Kávová verzia: Pridajte rozpustnú kávu rozpustenú v troche horúcej vody do plnky pre kávovú variantu.
Čokoládová plnka: Do vychladnutého krému môžete pridať rozpustenú a ochladenú tmavú alebo mliečnu čokoládu pre čokoládovú verziu plnky.

Tieto variácie môžete prispôsobiť podľa vašich preferencií a príležitosti, na ktorú medové rezy pripravujete. Experimentovanie s rôznymi prídavkami môže vytvoriť úplne nové chuťové zážitky!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu