1x hlasované
Čas prípravy: 30 minút
Čas pečenia: 15 minút
Počet porcií: 15 ks
 

Nadýchaná čokoládová roláda s dokonalým čokoládovým krémom. Pripravili sme si pre vás recept, ktorý nie je náročný na prípravu. Roládu si môžete kedykoľvek pripraviť ku kávičke alebo na stôl pre návštevu. Pochutia si na nej všetci. Skúste recept portálu Najlepšie koláče

Čokoládová roláda

Rýchla čokoládová roláda? Áno, roládu si viete pripraviť aj rýchlo a jednoducho. Vďaka nášmu receptu si pripravíte nadýchanú roládu, ktorej neodolá žiaden maškrtník. Čokoládová roláda je plnená výborným čokoládovým krémom, ktorý jej dodáva ten správny šmrnc. Recept je vhodný aj pre úplného začiatočníka v pečení, pretože je naozaj jednoduchý. Keďže čokoládová roláda obsahuje aj vaječný likér, hodí sa aj ako slávnostný zákusok na Vianoce. Pripravte si ju s nami podľa nášho receptu. 

Použitie vysokej kvality čokolády, kvalitného kakaového prášku a čerstvých vajec môže zásadne ovplyvniť chuť a textúru rolády. Investícia do kvalitných surovín sa môže vyplatiť v konečnom výsledku. Pri topení čokolády buďte opatrní, aby ste nezničili jej štruktúru. Použite metódu nad parou alebo opatrne ohrievajte v mikrovlnnej rúre na krátky čas s pravidelným miešaním.

Čokoládová roláda môže byť kreatívnou voľbou, pokiaľ ide o náplne. Okrem tradičných krémov môžete skúsiť pridať do krému ovocie, orechy alebo iné ingrediencie, ktoré by ladili s čokoládou. Kreatívna dekorácia môže spraviť z čokoládovej rolády vizuálny zážitok. Môžete použiť práškový cukor, čokoládovú polevu, čerstvé ovocie alebo šľahačku. Ak čokoládovú roládu nezjete ihneď, uskladnite ju v chladničke, aby si udržala čerstvosť. Ideálne je ju spotrebovať do pár dní.

Existuje mnoho variácií receptov na čokoládovú roládu. Okrem tradičného čokoládového cesta s krémom môžete nájsť aj verzie s ovocím, orechmi, rôznymi druhmi krémov a dokonca aj alkoholickými prísadami. V niektorých krajinách je čokoládová roláda súčasťou vianočných tradícií. Čokoládová roláda je ozdobená vianočnými motívmi, ako sú hviezdy, vianočné stromčeky alebo snehuliaky.

Príprava čokoládovej rolády môže byť skvelou teambuildingovou aktivitou. Skupina ľudí môže spolupracovať na príprave cesta, krému a zvinutí rolády, čo posilňuje tímovú spoluprácu a kreativitu. Existujú aj svetové rekordy spojené s čokoládovými roládami, vrátane najdlhšej čokoládovej rolády, najväčšieho počtu čokoládových rolád pripravených za určitý čas a podobne.

Skúste aj náš recept výborný čokoládový krém, nepečenú piškótovú tortu, čokoládový cheesecake, banánový chlieb alebo kakaový koláč s čokoládovou polevou. Čokoládovú polevu ganache musíte tiež vyskúšať, čokoládová roláda bez nej nie je to pravé! Skúste aj recept na najlepšie crinkles.

Čokoláda

História čokolády:

 • Pôvod v Mezoamerike: Pôvod čokolády sa datuje do obdobia starých civilizácií Mezoameriky, ako boli Mayovia a Aztékovia. Títo ľudia pili nápoje pripravené z kakaových bôbov, často zmiešané s korením a medom. Čokoládový nápoj bol výlučným privilégiom šľachty a duchovných lídrov.

 • Príchod do Európy: Po príchode Kryštofa Kolumba do Ameriky sa čokoláda dostala do Európy. Avšak v tom čase bola konzumovaná hlavne ako nápoj, nie v pevnej čokoládovej forme. Postupne sa stala obľúbeným dezertom aristokracie.

 • Rozvoj spracovania: V 19. storočí sa začala modernizácia výroby čokolády. Objavili sa nové metódy spracovania kakaových bôbov a vynálezy, ktoré umožnili výrobu pevnej čokolády, ktorú poznáme dnes.

Benefity čokolády:

 • Antioxidanty: Čokoláda obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele. Tieto látky môžu prispievať k celkovému zlepšeniu zdravia.
 • Zlepšuje náladu: Čokoláda obsahuje látky, ktoré stimulujú produkciu endorfínov, tzv. hormónov šťastia. Preto môže prispievať k zlepšeniu nálady a zmierneniu stresu.
 • Zdroj minerálov: Kakaové bôby sú bohaté na minerály ako železo, horčík a draslík, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie organizmu.
 • Podpora kardiovaskulárneho zdravia: Niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia tmavej čokolády môže mať pozitívny vplyv na kardiovaskulárne zdravie, vrátane znižovania krvného tlaku a zlepšovania prietoku krvi.

Využitie čokolády:

 • Kulinárske umenie: Čokoláda je nevyhnutnou súčasťou mnohých dezertov a sladkých jedál. Používa sa v rôznych formách, ako sú prášok, tekutá čokoláda, čokoládové hobliny a podobne.
 • Nápoje: Okrem klasických čokoládových nápojov, ako sú horúca čokoláda a čokoládové mlieko, existuje aj káva a čaj s prídavkom čokolády.
 • Výroba čokoládových výrobkov: Čokoláda sa využíva na výrobu rôznych výrobkov, ako sú čokoládové tyčinky, cukríky, čokoládové tabuľky a mnoho ďalších sladkostí.
 • Liečivé a relaxačné účinky: V niektorých kúpeľoch a wellness centrách sa využívajú čokoládové procedúry, ktoré majú relaxačné a hydratačné účinky na pokožku.

Poďte si spolu s nami pripraviť čokoládovú roládu a okúste jej účinky na vlastnej koži. Skúste aj recept na grilážky. Máme pre vás aj rýchle kokosové pusinky a vianočné šuhajdy. Tu je aj náš recept na kávové zrná. Skúste aj náš nepečený cheesecake s čučoriedkami. Alebo vyskúšajte recept na zamatovú roládu. Skúste aj tento recept na rýchly čokoládový koláč.

 

Ingrediencie

 • 60 g hladká múka,
 • 3 PL práškový cukor,
 • 100 ml šľahačková smotana,
 • 20 g kakao,
 • 100 g čokoláda, 
 • 100 g kryštálový cukor, 
 • 250 g mascarpone, 
 • 5 ks bielky, 
 • 4 ks žĺtky,
 • 50 ml alkohol (napr. marhuľovica, likér alebo brandy),
 • 60 ml šľahačka (šľahačková smotana), 
 • 5 PL olej,
 • 1 ks kypriaci prášok

Postup receptu: čokoládová roláda

1

Najprv si oddelíme žĺtky a bielky. Z bielkov a štipky soli vyšľaháme sneh a postupne k nemu primiešavame aj cukor. Vyšľaháme to úplne do tuha. 

Vymiešame sneh. Foto - Chocomia

2

K vyšľahanému snehu pridáme aj žĺtky a olej. Do tejto zmesi následne zamiešame aj múku zmiešanú s kypriacim práškom a kakaom. Cesto premiešavame iba jemne, aby ostalo nadýchané. 

Vymiešame cesto. Foto - Chocomia

3

Vymiešané cesto nakoniec vylejeme na nízky plech vystlaný papierom na pečenie. Na plechu ho urovnáme, aby nebolo po upečení krivé, horšie by sa tak stáčalo. Pečieme ho pri teplote 170°C asi 15 minút (závisí to od rúry, ako dlho).

Pečieme. Foto - Chocomia

4

Keď je cesto upečené (ľahko sa oddeľuje od papiera), vyberieme ho a jemne poprášime práškovým cukrom. Takto ho prikryjeme čistou utierkou a pomocou dosky otočíme hore dnom. Stiahneme z neho papier, pocukrujeme aj túto stranu a spolu s utierkou ho stočíme a necháme vychladnúť. 

5

Medzitým si pripravíme plnku. Mascarpone vyšľaháme so šľahačkovou smotanou (100 ml) a práškovým cukrom. Pridáme aj vaječný likér (alebo iný alkohol podľa chuti) a jemne prešľaháme. 

Pripravíme plnku. Foto - Chocomia

6

Vychladnutú roládu v tomto kroku roztočíme, utierku odložíme bokom (vďaka cukru bude čistá a cesto celé). Cesto následne potrieme vymiešanou plnkou asi 1 – 2 cm od vonkajšieho okraja do stratena. Následne začneme stáčať veľmi opatrne, jemne zatlačíme, aby sa vo vnútornej strane pekne uložilo, avšak nie príliš, aby plnka nevytiekla von. Stáčaním sa plnka dostane až ku koncu. 

Stočíme. Foto - Chocomia

7

Stočenú roládu následne zabalíme do papiera na pečenie a dáme stuhnúť do chladničky. Použiť môžete papier, ktorý sme stiahli z cesta po upečení. Keď je roláda stočená, je dobré ju zabaliť papierom, aby nevyschla. 

Zabalíme do papiera. Foto - Chocomia

8Teraz si pripravíme ganache na potretie. Čokoládu dáme do misky a zalejeme 60 ml smotany, potom to vložíme do mikrovlnky na asi 30 sekúnd a sledujeme, kým sa neobjaví prvá bublina a vypneme. Po vybratí z mikrovlnky to necháme chvíľu postáť a následne to zmiešame spolu, aby sa čokoláda prepojila so smotanou. Túto zmes dáme do chladu a občas premiešame, pretože ak by príliš stuhla, natierala by sa len veľmi ťažko.

Pripravíme polevu. Foto - Chocomia

9

Vychladenú roládu potierame hotovým ganache, ktoré by malo mať izbovú teplotu (odporúčame zachladiť na cca 1 hodinu). Ak sa vám bude zle natierať, pretože príliš stuhla, ešte to môžete dať nachvíľku do mikrovlnky. Roládu natierame v tenkej vrstve. 

Natrieme roládu. Foto - Chocomia

10

Nakoniec sa čokoládová roláda už len dozdobí napríklad ovocím, práškovým cukor alebo šľahačkou. Krájame ju horúcim nožom a servírujeme. 

Dozdobíme. Foto - Chocomia

Hotovo! Veríme, že sa vám čokoládová roláda podarila, vychutnajte si ju naplno. Skúste ale aj recept portálu Chutné recepty na výborný metrový koláč. Alebo aj náš recept na marlenka guličky. A tu je recept na klasické venčeky. Prečítajte si aj podrobný návod ako tvarovať kávové zrná.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu