Hlasovať
Čas prípravy: 15 minút,
Počet porcií: 6
 

Vanilkový krém na dukátové buchtičky neodmysliteľne patrí. Skúste tento tradičný recept na klasickú dobrotu.

Vanilkový krém na dukátové buchtičky

Dnes už viem, že takýto teplý žĺtkový vanilkový krém môže mať aj oveľa sofistikovanejšie názvy, ako šódó (chaudeau) z francúzštiny alebo zabaione z taliančiny.

Na dukátových buchtičkách si skrátka pochutnáva(la) dlhodobo celá stredná Európa. Rovnako ako u nás doma. Dajte si s nami dukátové buchtičky s vanilkovým krémom, recept na štyri porcie tradičnej pochúťky.

Vanilkový krém je obľúbenou súčasťou receptu na dukátové buchtičky hlavne kvôli svojej lahodnej a jedinečnej chuti, ktorá perfektne dopĺňa chuť samotných buchtičiek.

Kontrast medzi jemne sladkou a krémovou textúrou vanilkového krému a pevnou, ale mäkkou textúrou buchtičiek vytvára potešujúci zážitok pri každom súste. Okrem toho, vanilka ako prísada pridáva teplo a bohatosť, čím ešte viac umocňuje celkovú chuť dezertu.

Kombinácia týchto dvoch komponentov – buchtičiek a vanilkového krému – pritom vytvára klasickú a obľúbenú chuť, ktorú mnohí asocujú s pohodou a tradíciou.

Ďalším faktorom je, že vanilkový krém je obvykle vyrobený z jednoduchých a prístupných ingrediencií, čo robí prípravu tohto dezertu dostupnou a realizovateľnou aj pre menej skúsených kuchárov. Tento dezert tak zostáva oblúbený v rôznych generáciách, či už pre svoju nostalgickú hodnotu alebo pre nekomplikovanú, ale vynikajúcu chuť.

Prečo sú obľúbené?

História dukátových buchtičiek je úzko spojená s kulinárskou tradíciou strednej Európy, konkrétne Slovenska, Česka a Maďarska. Dukátové buchtičky sú malé, sladké pečené buchtičky, ktoré sú tradične plnené tvarohom, marmeládou alebo inými sladkými náplňami.

Ich názov, „dukátové“, odkazuje na ich malú, mincovú formu, pripomínajúcu dukáty, ktoré boli kedysi používané ako mena v niektorých európskych krajinách. História tohto jedla môže siahnuť až do obdobia Rakúsko-Uhorska, kedy sa rôzne varianty tohto dezertu stali populárnymi v celej monarchii.

Tieto buchtičky sa pravdepodobne vyvinuli z tradičnej buchty, ktorá bola väčšia a obvykle slúžila ako hlavný chod alebo dezert pri špeciálnych príležitostiach a sviatkoch.

Dukátové buchtičky sú charakteristické svojou mäkkou, vzdušnou textúrou, ktorá sa dosahuje vďaka kvasinkovému cestu, a sú často podávané ako dezert alebo sladká pochúťka k čaju alebo káve.

Aj keď sa môžu objaviť v rôznych variantoch v rôznych krajinách strednej Európy, základný recept a príprava zostávajú pomerne konzistentné. Je zaujímavé, že aj napriek tomu, že sú dukátové buchtičky známe a obľúbené v rôznych krajinách, každá oblast alebo krajina môže mať svoje vlastné unikátne spôsoby prípravy a podávania tohto tradičného jedla, čo odráža lokálnu kultúru a zvyklosti.

Môžete ich nájsť v rôznych verziách s rôznymi náplňami a polevami, a tak každý región môže ponúknuť svoj jedinečný zážitok z ochutnávky dukátových buchtičiek. Máme pre vás napríklad vanilkový krém na dukátové buchtičky, spoločne chutia skvele.

 Ingrediencie

  • 500 ml mlieka,
  • 150 g krupicovej múky,
  • 1 balíček vanilkového cukru,
  • 2 žĺtky,
  • 300 g práškového cukru,
  • citrónová šťava (nemusí byť),

Postup receptu

1Mlieko, žĺtky, múku, cukor a vanilkový cukor za stáleho miešania privedieme do varu. Akonáhle začne krém hustnúť, odstavíme ho zo sporáka.

2Krém miešame ďalej, až kým nevychladne. Do vychladnutého krému pridáme lyžičku citrónovej šťavy, aby bol krém lahodnejší.

3

Upečené dukátové buchtičky si poukladáme na tanier a prelejeme ich pripraveným vanilkovým krémom. Tento krém je úžasný v tom, že zostane tak akurát tekutý aj po vychladnutí. Lebo ten obyčajný pudingový zostane tuhý.

Vanilkový krém na dukátové buchtičky sú hotové. Foto - Natália Jakubcová
Vanilkový krém na dukátové buchtičky sú hotové. Foto – Natália Jakubcová

Dobrú chuť. Vanilkový krém na dukátové buchtičky jednoducho dokonalé patrí.

Videorecept

Ako dosiahnuť dokonale hladký vanilkový krém na dukátové buchtičky?

Dosiahnuť dokonale hladký vanilkový krém, obzvlášť pre tak obľúbený dezert ako dukátové buchtičky, vyžaduje precíznosť a trpezlivosť. Prvým krokom je výber správnych surovín, pričom je dôležité, aby vajcia a maslo boli čerstvé a vanilkový extrakt kvalitný.
Proces pri ktorom sa varí vanilkový krém na dukátové buchtičky si vyžaduje stálu pozornosť a sústredenie, aby ste predišli vzniku hrudiek a dosiahli požadovanú konzistenciu. Pomocou metličky neustále miešajte krém počas varenia na strednom ohni a nezabudnite vždy premiešať aj okraje nádoby, kde sa môže krém začať hrudkovať alebo pripekať.
Keď začne krém zahusťovať, je dôležité ho varit na nízkej teplote a stále miešať, aby ste predišli pripekania a vzniku hrudiek. Ak sa v kréme napriek všetkej starostlivosti objavia hrudky, preceďte ho cez jemné sito, aby ste získali dokonale hladkú konzistenciu.
Zabezpečte si, že všetky suroviny sú na izbovú teplotu, pretože ak do teplého krému pridáte studené ingrediencie, môže sa začať srážať a tvoriť hrudky. Keď je krém hotový a dokonale hladký, pokryte ho priamo na povrchu potravinovou fóliou, aby ste predišli vytváraniu kože na povrchu krému počas chladenia.
Dosiahnuť perfektný vanilkový krém na dukátové buchtičky vyžaduje prax, trpezlivosť a dbalosť na detaily, ale s týmito tipmi by ste mali byť na dobrej ceste ku krémovej dokonalosti, ktorá sa bude skvele kombinovať s vašimi dukátovými buchtičkami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu