Hlasovať
Na cca 20 kúskov
Čas prípravy: 10 minút
Čas pečenia: 25 minút
 

Čerešňová bublanina je dokonalý letný koláčik. Máte okrem čerešní aj iné sezónne ovocie, pridajte ho do skvelého koláčika.

Čerešňová bublanina

Bublanina je tradičný český a slovenský dezert, ktorý je obľúbený pre svoju jednoduchosť a chutný vzhľad. Tu je niekoľko zaujímavostí o bublanine:

 • Názov a pôvod: Názov „bublanina“ odkazuje na bublanie cesta počas pečenia, kedy sa v ňom tvoria bubliny. Tento dezert je obľúbený v Českej republike a na Slovensku, hoci existujú podobné dezerty aj v iných častiach sveta.
 • Variácie: Existuje mnoho rôznych receptov na bublaninu, hoci základné ingrediencie sú väčšinou podobné. Najbežnejšie variácie zahŕňajú ovocie, ako sú čerešne (tie sa pri tomto koláči oblavujú najčastejšie), maliny, jahody alebo ríbezle, ale tiež môžete použiť tvaroh, tvarohový krém alebo tvarohový koláč.
 • História: Bublanina má dlhú históriu a tradičné recepty na ňu sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Často sa piekla na vidieku v tradičných vidieckych peciach.
 • Jednoduchosť: Jednou z hlavných predností bublaniny je jej jednoduchosť. Nevyžaduje zložité prípravy ani ingrediencie, čo ju robí obľúbeným dezertom pre rýchlu prípravu.
 • Servírovanie: Čerešňová bublanina sa obvykle podáva teplá, často s lyžicou smotany alebo vanilkového cukru na ozdobenie. Môžete ju tiež posypať cukrom alebo škoricou na ďalší chuťový zážitok.
 • Sezónne ovocie: Mnoho ľudí pečie bublaninu s čerstvým sezónnym ovocím. Napríkald čerešňami. To znamená, že môžete v rôznych časoch roka vyskúšať rôzne druhy bublaniny podľa toho, aké ovocie je práve dostupné.
 • Moderná variácia: Aj keď je tradičná čerešňová bublanina vynikajúca, môžete ju tiež vylepšiť rôznymi spôsobmi. Niektorí ľudia pridávajú do cesta orechy, chrumkavé vločky alebo rôzne druhy korenia, aby dali dezertu nový nádych.
 • Obľúbená u detí: Bublanina je často obľúbeným dezertom medzi deťmi kvôli svojmu jednoduchému a príjemnému chuťovému profilu. Môže byť tiež skvelou príležitosťou na zapojenie detí do prípravy jedla.

Pokiaľ ste nikdy čerešňovú bublaninu neskúsili, mali by ste ju určite vyskúšať. Ale drvivá väčšina z nás určite vie, že je to vynikajúci dezert, ktorý môžete ľahko upraviť podľa svojich preferencií a sezóny.

História

História bublaniny siaha do minulosti a zahŕňa tradičnú českú a slovenskú kuchyňu. Tento obľúbený dezert sa vytváral generáciami a má mnoho zaujímavých aspektov.

Bublanina sa prvýkrát objavila v strednej Európe, a to približne v 19. storočí. Tento dezert sa stal obľúbeným v českých a slovenských domácnostiach, predovšetkým na vidieku. V tom čase bola tradičná bublanina pečená v kamenných peciach a používalo sa ovocie, ktoré bolo v sezóne, ako čerešne, maliny alebo ríbezle.

Dôležitou súčasťou bublaniny bolo použitie dostupných surovín a jednoduchý postup. Cesto bolo zmiešané z bežných ingrediencií, ako je múka, cukor, vajíčka a mlieko. Ovocie bolo rozprestreté na vrchole cesta, a počas pečenia cesto bublalo okolo ovocia, čo dalo dezertu jeho charakteristický vzhľad a názov.

Bublanina sa stala symbolom domáceho pečenia a rodinných osláv. Ľudia ju často pripravovali na rodinné stretnutia, sviatky alebo jednoducho len ako dezert na nedeľný obed. V priebehu rokov sa recepty na bublaninu vyvíjali a adaptujú sa na moderné chute. Nové variácie zahŕňajú rôzne druhy ovocia, tvaroh, orechy alebo korenia.

Dnes je čerešňová bublanina stále populárny dezert v Českej republike a na Slovensku, hoci sa tiež stala obľúbenou pochúťkou v mnohých iných krajinách. Jej jednoduchosť, chuť a historický význam ju robí jedným z najobľúbenejších tradičných dezertov v strednej Európe. Podobne ako napríklad aj pečené buchty.

 Ingrediencie

 • 1 hrnček mlieka,
 • 2 hrnčeky – polohrubá múka
 • 3 ks – vajcia
 • 1/2 hrnčeka – olej
 • 2 ks – vanilínový cukor,
 • 1 hrnček – kryštálový cukor
 • 1 ks – kypriaci prášok

Postup receptu: Čerešňová bublanina

1Zmiešame si suchú zmes: polohrubú múku, kryštálový a vanilínový cukor a aj kypriaci prášok.

pripravíme si suchú zmes, Foto - redakcia

2V inej nádobe vymiešame mokrú zmes: mlieko, olej a tri vajcia. Následne mokrú zmes vlejeme do múky a všetko dôkladne vymiešame.

pripravíme si mokrú zmes, Foto - redakcia

3

Vykôstkujeme si čerešne, alebo si pripravíme iné obľúbené ovocie. Čerstvé, alebo kompót.

vykôstkujeme si čerešne, Foto - redakcia

4

Cesto vylejeme na plech vystlaný papierom na pečenie.

cesto vylejeme na plech, Foto - redakcia

5

Do cesta naukladáme pripravené čerešne, alebo iné obľúbené ovocie. Pečieme vo vyhriatej rúre na 170 stupňov asi 30 minút. Podávame ozdobené práškovým cukrom, ovocím, prípadne šľahačkou.

Čerešňová bublanina v rúre. Foto - Michal Trško
Čerešňová bublanina v rúre. Foto – Michal Trško

Dobrú chuť. vaša čerešňová bublanina je hotová! Už len kávička.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu