3x hlasované
Čas prípravy: 30 minút,
Čas kysnutia: 1 – 1,5 hod.
Počet porcií: 30
 

Buchty pečené na plechu. Overený a jednoduchý recept na tradičné kysnuté buchty so slivkovým lekvárom podľa tradičného receptu sa jednoducho oplatí vyskúšať.

Pečené buchty na plechu

Pečené buchty na plechu, tradičný pochodujúci z krajín strednej Európy, predstavujú lahodné pečivo, ktoré sa vyznačuje rôznymi zaujímavosťami. Tieto malé plnené koláčiky majú bohatú históriu a široký kultúrny význam.

Ich pôvod siaha do stredoveku, kedy sa začali objavovať prvé recepty a techniky pečenia. Buchticky na plechu sú typické pre stredoeurópske krajiny, ako sú Česká republika, Slovensko, Rakúsko a Maďarsko. Prvotné recepty sa datujú do stredoveku a vyvíjali sa v priebehu času. Vo väčšine prípadov sú to malé kúsky cesta plnené sladkým džemom alebo ovocím. Názov „buchta“ môže mať rôzne významy v rôznych regiónoch, ale v tomto kontexte ide o plnené pečivo.

Jedna z unikátnych vlastností pečených buchiet je ich rôznorodá náplň. Môžu byť plnené sladkým džemom, ovocím, tvarohom či orechmi. Táto variabilita umožňuje individuálnu prispôsobivosť podľa miestnych chutí a sezónnych ingrediencií.

Pečené buchty na plechu získali popularitu v stredoeurópskych kuchyniach v priebehu času. Recepty sa rôzne prispôsobili miestnym chutiam a dostali rôzne náplne a tvarové varianty. Pečené buchty na plechu majú aj symbolický význam vo viacerých kultúrach. Vo viacerých stredoeurópskych krajinách sa pečú na rôzne sviatky a udalosti, ako sú Vianoce, Veľká noc a svadby. Ich tvar môže symbolizovať plnosť, bohatstvo a spolupatričnosť.

V modernej dobe sa tradičné recepty prenášajú aj do nových generácií, pričom sa často kombinujú s modernými prístupmi k pečeniu. Pečené buchty na plechu tak zostávajú dôležitou súčasťou kultúrnych osláv a obľúbeným pochúťkou, ktorá spája chuť minulosti s radosťou prítomnosti.

Vzhľadom na to, že pečené buchty na plechu sú súčasťou kultúrnej dedičiny stredoeurópskych krajín, je ich história bohatá a prepojená s historickým vývojom jednotlivých regiónov. Vyskúšajte aj naše jednoduché cesto na koláč alebo syrovú roládu

 Ingrediencie

  • 1 ks – vanilínový cukor
  • 1/2 ks – prášok do pečiva
  • 1 na posýpku – práškový cukor
  • 250 ml – mlieko
  • 1/2 čajovej lyžičky – soli
  • 1 dcl oleja
  • 250 g hladkej múky
  • 250 g polohrubej múky
  • 3 polievkové lyžice kryštálového cukru
  • 1/2 kocky droždia
  • 1 polievková lyžica medu
  • 100 g masla
  • 1 ks – slivkový lekvár (440 g)

Postup receptu

1Na úvod si pripravíme kvások. Do jedného deci mlieka si rozdrobíme droždie a pridáme jednu polievkovú lyžicu kryštálového cukru. Všetko si vymiešame, aby sa droždie rozpustilo. Následne necháme na teplom mieste postáť, aby zmes nakysla.

pripravíme si kvások, Foto - Nela

2Medzitým si pripravíme ostatné suroviny. Múku si preosejeme do väčšej misy a pridáme zvyšný cukor, vanilínový cukor, prášok do pečiva, soľ, med, olej, zvyšné vlažné mlieko a doplníme vykysnutým kváskom. Ručne alebo mixérom vymiesime a vypracujeme hladké nelepivé cesto.

vypracujeme hladké nelepivé cesto, Foto - Nela

3

Cesto poprášime múkou, prekryjeme v nádobe utierkou a necháme kysnúť na teplom mieste približne 1,5 hodiny. Cesto by správne malo zdvojnásobiť objem.

cesto poprášime múkou, Foto - Nela

4

Rozpustíme si maslo. Plech alebo misu na pečenie s veľkosťou asi 23×33 cm potrieme silnejšou vrstvou masla. Cesto nasjkôr vyvaľkáme na hrúbku 0,5 cm a potom narežeme štvorčeky cca 6×6 cm. Na každý štvorček navrstvíme slivkový alebo iný obľúbený hustý lekvár. Namiesto lekváru si môžene pripraviť aj tvarohovú plnku (zmiešame tvaroh, žĺtok, cukor, trošku maizeny).

cesto nakrájame, Foto - Nela

5

Konce na štvorčeky narezaného cesta si pritlačíme spolu, dáme pozor, aby lekvár ostal uzavretý v buchte, postláčame, aby sa buchtička uzavrela. Potrieme z každej strany roztopeným maslom (aby sa buchty po upečení pekne oddeľovali) a zlepenou časťou dole ukladáme postupne vedľa seba na plech.

plníme lekvárom, Foto - Nela

6

Potrieme ešte roztopeným maslom a necháme približne 20 minút podkysnúť. Po vykysnutí vložíme plech do rúry, nemusíme ju predhrievať, teplotu si nastavíme na 170 stupňov a pečieme 30 – 40 minút podľa potreby.

poukladáme na plech, Foto - Nela

Tip na záver: Upečené buchty opäť potrieme rozpusteným maslom a po vychladnutí posypeme práškovým cukrom. Prikryjeme bavlnenou utierkou, aby nevyschli. Tu je recept na pečené buchty na plechu.

Dobrú chuť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu