2x hlasované
Čas prípravy: 30 minút
Čas kysnutia: 1 – 1,5 hodiny
Čas pečenia: 30 – 40 minút
Počet porcií: 30 ks 
 

Najlepší recept na pečené buchty, ktoré sú doslova ako pavučinka. Mäkučké, sladké a plnené slivkovým lekvárom. Presne takéto sú pečené buchty na plechu podľa nášho receptu, ktorý sa určite oplatí vyskúšať. Kysnuté buchty jednoznačne patria do kuchárky každej gazdinej. Naučte sa ich pripraviť spolu s nami.

Pečené buchty

Tradičný a overený recept na pečené buchty zaručí, že budú mäkučké ako pavučinka. Zvyčajne sú plnené slivkovým lekvárom, ale nič vám nebráni v tom, aby ste pokojne použili aj iný lekvár, poprípade čokoládu. Buchty patria k jedlám, ktoré sú zjedené bleskovo a všetci sa po nich oblizujú. Nájsť ten správny recept na buchty je niekedy náročné, avšak čo sa týka nášho receptu, nemáte sa čoho báť, pretože je rokmi overený.

Pečené buchty sú obľúbeným tradičným jedlom v mnohých častiach sveta. Ich pôvod siaha až do stredoveku, a preto existuje veľa regionálnych variantov. Môžete ich naplniť rôznymi náplňami. Okrem klasického tvarohu alebo džemu môžete použiť ovocie, orechy, čokoládu alebo dokonca zeleninu a mäso pre slané buchty.

Pečené buchty môžu mať rôzne tvary, od klasických guličiek a valčekov po komplexnejšie tvary, ako sú ruže alebo hviezdy. Závisí to na vašej kreativite, avšak tie klasické tvary sú stále najobľúbenejšie. Kysnutie cesta je dôležitým krokom pri pečení buchiet. Dajte cestu dostatok času na kysnutie, aby boli buchty ľahké a nadýchané.

Pečené buchty sú výborné samy osebe, ale môžete ich tiež podávať s polevou, posypať cukrom, škoricou alebo orechmi a môžu byť doplnené šľahačkou alebo zmrzlinou. Buchty sú často najlepšie, keď sú čerstvé, ale môžu byť uložené v uzavretej nádobe alebo igelitovom vrecku na niekoľko dní. Po niekoľkých dňoch však môžu stratiť svoju nadýchanosť.

Ak hľadáte zdravšie alternatívy, môžete skúsiť pripraviť buchty s celozrnnou múkou, bez cukru alebo s nízkym obsahom tuku v náplni.

V mnohých kultúrach sú buchty spojené s rôznymi sviatkami a tradíciami. Napríklad na Slovensku sú tradičným pokrmom počas Vianoc a iných špeciálnych príležitostí. Pečenie buchiet je skvelou príležitosťou na prejavenie vašej kreativity. Môžete experimentovať s rôznymi náplňami, tvarmi a ozdobením, aby ste vytvorili jedinečné buchty.

Buchty sú výborným jedlom, ktoré môže byť prispôsobené rôznym chutiam a preferenciám. Môžete sa inšpirovať tradičnými receptami, ale tiež si dovoliť experimentovať a vytvoriť vlastné variácie.

História buchiet

História buchiet siaha až do stredoveku a vznikla ako súčasť bohatého kultúrneho dedičstva rôznych európskych regiónov. Hoci nie je možné presne určiť, kde a kedy buchty prvýkrát vznikli, existuje niekoľko teórií a historických kontextov, ktoré je možné sledovať.

  1. Stredoveké kláštory: Jedna z teórií tvrdí, že pečené buchty boli vyvinuté stredovekými mníchmi, ktorí žili v kláštoroch po celej Európe. Mnísi piekli buchty z bieleho cesta a plnili ich ovocím, orechmi a ďalšími dostupnými surovinami. Tieto pečené lahôdky boli často podávané počas cirkevných sviatkov a špeciálnych príležitostí.

  2. Vplyv tureckej kuchyne: Ďalšia teória spája buchty s tureckou kuchyňou. Počas tureckých expanzií do Európy v 16. a 17. storočí bola turecká kultúra a kulinárske tradície prenesené do mnohých európskych krajín. To mohlo ovplyvniť vývoj pečených buchiet, najmä pokiaľ ide o plnenie a techniku pečenia.

  3. Regionálne variácie: Buchty sa stali obľúbenými v mnohých európskych krajinách a regiónoch, a preto sa vyvinuli rôzne varianty a recepty. Na Slovensku, v Českej republike, v Poľsku a ďalších krajinách strednej a východnej Európy sú buchty tradičným pokrmom spojeným s rôznymi sviatkami a oslavami.

  4. Migračné pohyby: Migrácie a pohyby obyvateľstva v priebehu dejín tiež zohrávali rolu v šírení receptov na buchty. Ľudia, ktorí sa presúvali z jedného regiónu do druhého, prinášali so sebou svoje kulinárske tradície, čo viedlo k vývoju nových jedál.

Dnes sú pečené buchty obľúbeným pokrmom v mnohých častiach sveta a existuje nespočetne veľa rôznych receptov a variantov. Ich história je teda spojená s bohatým kultúrnym dedičstvom Európy a regionálnymi zvykmi, ktoré sa vyvinuli v priebehu storočí.

Ingrediencie

Kvások

  • 100 ml vlažné mlieko,
  • 1/2 droždie (pol kocky),
  • 1 PL kryštálový cukor,

Kysnuté cesto

  • 250 g hladká múka (alebo špaldová hladká),
  • 250 g polohrubá múka (alebo špaldová polohrubá),
  • 150 ml mlieko,
  • 1 dl olej,
  • 2 PL kryštálový cukor (alebo trstinový),
  • 1 ks vanilínový cukor,
  • 1/2 prášok do pečiva,
  • 1 PL med,
  • 1/2 ČL soľ,

Náplň: 1 pohár slivkový džem alebo lekvár (440 g),
Na potretie buchiet: 100 g roztopené maslo,
Na posýpku: práškový cukor (alebo pomletý trstinový)

Postup receptu

1

Na úvod si pripravíme kvások. Do jedného deci mlieka si rozdrobíme droždie a pridáme jednu polievkovú lyžicu kryštálového cukru. Všetko si vymiešame, aby sa droždie rozpustilo. Následne necháme na teplom mieste postáť, aby zmes nakysla.

Vypracujeme kvások. Foto - Nela

2

Medzitým si pripravíme ostatné suroviny. Múku si preosejeme do väčšej misy a pridáme zvyšný cukor, vanilínový cukor, prášok do pečiva, soľ, med, olej, zvyšné vlažné mlieko a doplníme vykysnutým kváskom. Ručne alebo mixérom vymiesime a vypracujeme hladké nelepivé cesto.

Vypracujeme cesto. Foto - Nela

3

Cesto poprášime múkou, prekryjeme v nádobe utierkou a necháme kysnúť na teplom mieste približne 1,5 hodiny. Cesto by správne malo zdvojnásobiť objem.

Necháme nakysnúť. Foto - Nela

4

Rozpustíme si maslo. Plech alebo misu na pečenie s veľkosťou asi 23×33 cm potrieme silnejšou vrstvou masla. Cesto najskôr vyvaľkáme na hrúbku 0,5 cm a potom narežeme štvorčeky cca 6×6 cm. Na každý štvorček navrstvíme slivkový alebo iný obľúbený hustý lekvár. Namiesto lekváru si môžeme pripraviť aj tvarohovú plnku (zmiešame tvaroh, žĺtok, cukor, trošku maizeny).

Plníme lekvárom. Foto - Nela

5

Konce na štvorčeky narezaného cesta si pritlačíme spolu, dáme pozor, aby lekvár ostal uzavretý v buchte, postláčame, aby sa buchtička uzavrela. Potrieme z každej strany roztopeným maslom (aby sa buchty po upečení pekne oddeľovali) a zlepenou časťou dole ukladáme postupne vedľa seba na plech.

Potrieme maslom. Foto - Nela

6

Potrieme ešte roztopeným maslom a necháme približne 20 minút podkysnúť. Po vykysnutí vložíme plech do rúry, nemusíme ju predhrievať, teplotu si nastavíme na 170°C a pečieme 30 – 40 minút podľa potreby.

Pečieme. Foto - Nela

Tip na záver: Upečené buchty opäť potrieme rozpusteným maslom a po vychladnutí posypeme práškovým cukrom. Prikryjeme bavlnenou utierkou, aby nevyschli.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu