2x hlasované

Čas odležania jahôd: 12-24 hodín,
Čas varenia jahodového džemu: 1-1,5 hodiny (podľa hustoty),
Počet porcií: cca 18 ks 2 dl sklenených pohárov,
 

Babičkin recept na jahodový džem bez éčiek, podľa jednoduchého receptu z webu Najlepšie koláče. Chuť tohto fantastického jahodového džemu si zamilujete.

Babičkin recept na jahodový džem

Tento jahodový džem neobsahuje žiadne farbivá, arómy, ani konzervanty. Jednoducho domáci džem našich babičiek. Vyskúšajte ďalšie recepty z nášho webu Najlepšie koláče ako napríklad ten na dokonalý cheesecake či domáce šúľance.

Jahody patria medzi prvé ovocie, z ktorých si môžete doma počas roka uvariť skvelý domáci džem. Sladučký, voňavý a veľmi chutný. Máme pre vás najlepší domáci recept na džem bez éčiek z webu Najlepšie koláče. Vaše deti si ho určite obľúbia. Mňam.

Jahody sú vynikajúce ovocie, ktoré má veľa prospešných vlastností. Sú plné antioxidantov, chránia mozog, dezinfikujú tráviaci trakt, zlepšujú kvalitu zubov, posilňujú kosti, znižujú zápaly v tele, majú nízky glykemický index, preto sú výborné pri chudnutí, vhodné pre tehotné ženy, pretože sú zdrojom kyseliny listovej. A to len v skratke.

Prečo je jahodový džem dobrý nápad?

Jahody sú nielen chutným ovocím, ale tiež majú mnoho zdravotných výhod. Tu sú niektoré hlavné výhody jahôd pre naše zdravie:

  1. Bohatý zdroj antioxidantov: Jahody sú plné antioxidantov, ako sú flavonoidy, polyfenoly a vitamín C, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a znižujú riziko chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a rakovina.
  2. Podpora imunitného systému: Vysoký obsah vitamínu C v jahodách pomáha posilňovať imunitný systém a chráni telo pred infekciami a prechladnutím.
  3. Zdravie srdca: Konzumácia jahôd môže prispieť k zdraviu srdca tým, že znižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje pružnosť ciev a reguluje krvný tlak.
  4. Zlepšenie trávenia: Jahody sú bohatým zdrojom vlákniny, čo pomáha regulovať trávenie, podporuje zdravú črevnú mikroflóru a znižuje riziko zápchy a ďalších zažívacích problémov.
  5. Podpora zdravia mozgu: Vďaka obsahu antioxidantov a ďalších živín môžu jahody prispievať k zdraviu mozgu a pamäti, chrániť pred neurodegeneratívnymi chorobami a zlepšovať kognitívne funkcie.
  6. Zlepšenie kondície pokožky: Antioxidanty obsiahnuté v jahodách môžu pomôcť zlepšiť vzhľad pokožky tým, že chránia bunky pred poškodením spôsobeným UV žiarením a prispievajú k zachovaniu pružnosti a mladistvého vzhľadu.
  7. Nízky obsah kalórií: Jahody sú relatívne nízkokalorické a zároveň sú bohatým zdrojom živín, čo ich robí skvelou voľbou pre tých, ktorí sa snažia udržiavať zdravú váhu a stravu.

Tieto výhody jahôd ukazujú, že konzumácia tohto lahodného ovocia môže priniesť mnoho pozitívnych vplyvov na naše celkové zdravie a pohodu.

Ingrediencie na babičkin jahodový džem

  • 4 kg zrelé sladké jahody,
  • 1,8-2 kg kryštálového alebo trstinového cukru (podľa sladkosti jahôd a obľuby sladkého),

Postup receptu na babičkin jahodový džem

Jahody dôkladne umyjeme, zbavíme stopiek, osušíme, nakrájame na kúsky. Pripravíme si hrniec, kde ich budeme vrstviť spolu s cukrom. Začíname vrstvou jahôd, nasleduje 1/3 cukru, druhá vrstva jahôd, 2/3 cukru, jahody, ukončíme 3/3 cukru. Prikryjeme a dáme do chladu na 12-24 hodín.

Jahody dôkladne umyjeme, Foto - Nela

Odležané jahody premiešame. Jahody pustili vlastnú šťavu, ktorá dodá džemu na chuti. Polovicu jahôd môžeme rozmixovať alebo rozpučiť.

Odležané jahody premiešame, Foto - Nela

3

Jahody v hrnci dáme variť. Varenie jahodového džemu urýchlime tak, že si na malú panvicu odoberieme 2 až 3 naberačky džemu, varíme.

Jahody v hrnci dáme variť, Foto - Nela

4Pri varení nám vzniká pena, je to v poriadku. Džem varením stmavne, zhustne. Keď džem odoberáme postupne na panvicu, ide to veľmi rýchlo.

Pri varení nám vzniká pena, Foto - Nela

5

Hneď uvarený jahodový džem ešte horúci postupne vrstvíme do pripraveného čistého pohára. Po jednom naplníme všetky pripravené poháre.

Po jednom naplníme všetky pripravené poháre, Foto - Nela

6

Keď pohár naplníme (pod okrajom necháme cca 0,5 cm priestor), hrdlo očistíme papierovým obrúskom, dobre uzavrieme viečkom a otočíme.

hrdlo očistíme papierovým obrúskom, Foto - Nela

Tip na záver: Takýmto spôsobom si môžete pripraviť aj domáci džem z iného obľúbeného ovocia, napríklad z čučoriedok, čerešní, marhúľ, broskýň. Sladké ovocné maškrtenie.

Takýmto spôsobom si môžete pripraviť aj domáci džem z iného obľúbeného ovocia, Foto - Nela

Babičkin recept na jahodový džem je kompletný. Dobrú chuť. Skúste aj ďalšie recepty z jahôd.

Dobré rady pre bezchybný domáci jahodový džem

  • jahody na džem vyberáme vždy pekne zrelé a sladké (vtedy je džem najchutnejší, má aj nádhernú farbu)
  • na prípravu domáceho jahodového džemu môžeme zvoliť aj cukor trstinový, ak ho preferujeme
  • ak sú jahody málo sladké, pridáme ďalší cukor, aby bol džem lahodný
  • ak milujeme chuť vanilky, pridáme k odležaniu jahôd aj zrniečka z jedného lusku vanilky, získa na chuti
  • jahody s cukrom necháme odstáť na chladnom mieste, môžeme aj v chladničke (ak nemáme inú možnosť), maximálne však 24 hodín, aby nezačali kvasiť
  • kontrolu hustoty jahodového džemu urobíme tak, že si na malý tanierik odoberieme malú lyžičku variaceho sa džemu, dáme na chvíľu do mrazničky, aby sme zistili, akú bude mať konečnú hustotu (ak je riedky, ešte povaríme)
  • ak chceme mať istotu, že sa nám džem nepokazí, do celého množstva džemu po odležaní pridáme dve-tri zarovnané lyžičky kyseliny citrónovej, následne jahodový džem varíme
  • poháre a viečka používame vždy dôkladne čisté, najlepšie vysterilizované a osušené, zabránime tak pokazeniu sa džemu
  • naplnené poháre, otočené dnom hore, zabalíme do deky do druhého dňa vychladnúť, viečko sa samo pritiahne, džem dosterelizuje

Videorecept

Ako dlho sa varí jahodový džem?

Čas varenia jahodového džemu sa môže líšiť podľa receptu, ale v prípade tohto receptu uvídzame čas varenia od 1 do 1,5 hodiny. Tento časový rozsah umožňuje dosiahnuť vhodnú hustotu džemu.

Čas varenia závisí od množstva vody v jahodách a intenzity varenia. Dôležité je počas varenia sledovať konzistenciu džemu, aby ste dosiahli ideálne zhustnutie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu