2x hlasované
Čas prípravy: 1 hodina 20 minút
Čas pečenia: 40 minút
Počet porcií: 12
 

Najlepšia punčová torta. Punčové rezy v tvare torty potešia nejedného milovníka punčáku. Torta je vhodná v nedeľu ku kávičke alebo ako darček na narodeniny. Punčové rezy sú už dlhé roky u nás klasikou, ktorú si zamilovali všetci. Pripravte si punčovú tortu podľa receptu portálu Najlepšie koláče a doprajte si skvelú maškrtu, ktorou je punčová torta.

Punčová torta 

Punčák v akejkoľvek podobe je skvelou pochúťkou, ktorú milujú všetci. Punčová torta je ale skvelá v tom, že ju môžete pripraviť na narodeniny či akýkoľvek iný sviatok a o tortu máte postarané. Rokmi overenú klasiku milujú aj deti, ktoré sa jej častokrát nevedia dojesť. Ak sú punčové rezy pre vás výzvou a nie vždy sa vám podaria podľa predstáv, skúste náš recept, vďaka ktorému si pripravíte punčovú tortu krok za krokom. 

Punčová torta má bohatú históriu a je tradičným dezertom v krajinách ako Rakúsko, Slovensko, Česká republika a iné stredoeurópske krajiny. Je často spojená s vianočnými sviatkami a špeciálnymi príležitosťami. Táto punčová torta je obvykle vyrobená z viacerých vrstiev piškótových plátov, ktoré sú namočené v punčovom sirupe alebo alkohole, ako je rum. Pláty sú často kombinované s rôznymi krémami, napríklad tvarohovým krémom, šľahačkou, kávovou plnkou alebo inými chuťovými vrstvami. Avšak tá pravá punčová torta obsahuje iba vrstvy džemu

Punčová torta má tiež často osviežujúcu a lahodnú chuť vďaka prítomnosti citrusových prvkov v punčovom sirupe. Citrónová šťava, pomarančová šťava a kôra citróna alebo pomaranča môžu byť súčasťou receptu. Existuje mnoho rôznych variácií punčovej torty v rôznych krajinách. Niektoré obsahujú orechy, hrozienka, kakaový krém alebo iné ingrediencie, ktoré pridávajú jedinečnú chuť a textúru.

Punčové torty sú často krásne zdobené. Môžu byť posypané čokoládovými hoblinami, ozdobené čerstvým ovocím, orechmi, šľahačkou, inými čokoládovými ozdobami a inými kreatívnymi prvkami. Mnoho receptov na punčovú tortu zahŕňa alkohol, ako je rum alebo punč. Ak sa dezert pripravuje pre deti alebo osoby, ktoré nepijú alkohol, existujú aj bezalkoholické verzie, kde sa alkohol nahradí džúsom alebo iným nápojom či sirupom.

Punčová torta je krásna a chutná pochúťka, ktorá sa môže stať skvostným stredobodom vášho stola na rôzne príležitosti. Jej výroba môže byť trochu náročná, ale výsledok stojí za to.

Skúste aj náš recept výborný čokoládový krém, nepečenú piškótovú tortu, čokoládový cheesecake alebo kakaový koláč s čokoládovou polevou

Výnimočnosť punčových rezov 

Punčové rezy sú výnimočné z niekoľkých dôvodov:

  1. Tradičná chuť: Punčové rezy majú unikátnu chuť, ktorá je charakteristická pre ovocný sirup alebo rum, ktorý sa používa na namočenie piškótových plátov. Táto chuť je sladká, jemne ovocná a má výrazné citrusové tóny, čo robí tento dezert veľmi osviežujúcim a chutným.

  2. Vizuálna príťažlivosť: Punčové rezy sú často krásne zdobené šľahačkou, čokoládovými hoblinami, ovocím, orechmi a inými dekoračnými prvky. Ich estetický vzhľad ich robí výnimočnými a atraktívnymi pre hostí.

  3. Malé porcie: Punčové rezy sú obvykle servírované vo forme malých plátov alebo kociek, čo umožňuje ich jednoduchú distribúciu a servírovanie. To z nich robí ideálny dezert na oslavy a špeciálne príležitosti.

  4. Viacero vrstiev: Tento dezert má často viacero vrstiev, čo znamená, že sa dá skombinovať viacero rôznych chuťových prvkov. Piškótové pláty namočené v ovocnom sirupe sa často kombinujú s tvarohovým krémom, kávovou náplasťou alebo inými chuťovými vrstvami. Najčastejšie sú však potreté džemom. 

  5. Možnosť variácií: Existuje mnoho rôznych variácií punčových rezov, takže si môžete vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim chuťovým preferenciám. Môžete pridať rôzne ingrediencie, ako sú orechy, hrozienka, kakaový krém a ďalšie.

  6. Tradičná hodnota: V mnohých stredoeurópskych krajinách majú punčové rezy dlhú tradíciu a sú považované za tradičný dezert na špeciálne príležitosti, ako sú Vianoce, svadby a iné sviatky. Ich prítomnosť na stole môže evokovať pocit nostalgie a tradície.

Celkovo vzato, punčové rezy sú výnimočné vďaka svojej osviežujúcej chuti, vizuálnej príťažlivosti a možnosti variácií. Sú ideálnym dezertom na oslavy a špeciálne príležitosti, ktorý môže potešiť chuťové poháriky hostí a pridať tradičný nádych k akémukoľvek podujatiu. Vyskúšajte aj naše nápady ako jednoducho ozdobiť tortu.

Ingrediencie

Cesto

  • 4 ks vajcia,
  • 150 g kryštálový cukor (alebo trstinový),
  • 100 ml olej,
  • 100 ml voda,
  • 210 g polohrubá múka (môže byť aj špaldová),
  • 1 ks kypriaci prášok,
  • na potretie: džem (ideálne ríbezľový)

Poleva

  • 200 ml tekutina – šťava z citrusov, sirup, voda, trošku rumu,
  • 170 g práškový cukor,
  • 2 – 3 PL sirup

Postup receptu

1

Začneme prípravou korpusu. Z bielkov si vyšľaháme sneh, ku ktorému postupne primiešame cukor a vyšľaháme úplne do tuha, kým sa cukor neroztopí. Postupne pridáme aj žĺtky, potom olej a vodu. Následne vmiešame aj múku zmiešanú s kypriacim práškom. Múku môžeme aj preosiať, predídeme tak hrudkám v ceste a cesto bude ešte viac nadýchané. 

Vymiešame cesto na korpus. Foto - Chocomia

2

Pripravíme si formu na pečenie. My sme použili formu s priemerom 20 cm a vystlali papierom na pečenie. Do formy nalejeme cesto a pečieme pri teplo 180°C cca 40 – 45 minút. Po 30 minútach sme mohli vidieť, že sa cesto v strede ešte trochu chveje, ale skúška špajľou to istí. Keď sa na špajľu už nič nelepí, cesto by malo byť dobre upečené. 

Pečieme. Foto - Chocomia

3

Upečené cesto necháme vychladnúť. Ak nám stred vyrástol, môžeme ho otočiť hlavou dole a nechať vychladnúť v tejto polohe, pretože sa tak zvykne narovnať. Korpus následne prerežeme na tri časti, pričom stredný by mal byť najhrubší. 

Korpus narežeme. Foto - Chocomia

4

Teraz začneme s plnením korpusu. Strednú časť korpusu vložíme späť do formy alebo na papier. Túto časť hneď polejeme pripraveným sirupom. Na poliatie môžeme použiť štetec alebo lyžicu a sirup lejeme pomaly, aby sa postupne dostal cez celý plát. Vrchný a spodný diel potrieme džemom, ktorým nešetríme. Teraz necháme korpusy odpočívať, nech sirup a džem poriadne vsiaknu. 

Začneme plniť. Foto - Chocomia

5

Plát, ktorý sa piekol ako vrchný, položíme potretou stranou na mokrý stredný plát. Teraz sa vlastne pozeráme na spodok torty. Celé to opatrne otočíme, pričom si pomôžeme tanierom, podložkou alebo priamo podnosom, na ktorom chceme tortu servírovať. Keď to otočíme, uvidíme, či sa šťava naozaj dostala na celý plát. Ak sa vám bude zdať málo mokrý, môžete to ešte doladiť – sirupom s vodou alebo šťavou podľa potreby. Nakoniec položíme už len posledný plát (pôvodne spodný) džemovou stranou na mokrý plát a mierne pritlačíme. 

Vrstvíme. Foto - Chocomia

6

Teraz si už len pripravíme polevu. Práškový cukor si vymiešame so sirupom. Ak sa vám zdá veľmi hustý, tak pomôže zopár kvapiek citrónu alebo viac sirupu či vody. Avšak pozor na príliš riedku polevu, pretože tá sa hneď vsiakne a stratí. Príliš hustá poleva sa zas nebude dobre rozotierať.

Pripravíme polevu. Foto - Chocomia

7

Zatiaľ skúsime trochu polevy natrieť natenko a chvíľku počkáme, či je všetko v poriadku, a podľa toho doladíme hustotu. 

Doladíme. Foto - Chocomia

8Polevu už len nakoniec roztrieme na celú tortu a hotovo. Punčová torta je týmto hotová, nechajte ju ešte stuhnúť, poprípade ju môžete nejako dozdobiť. 

Podávame. Foto - Chocomia

Veríme, že sa vám punčová torta podarila, vychutnajte si ju naplno. Skúste ale aj recept portálu Chutné recepty na výborné punčové rezy. A tu je aj naša čokoládová torta s krémom. Alebo tento recept na nepečenú tortu z bielej čokolády.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu