1x hlasované
Čas prípravy: 30 minút
Čas chladenia: 120 minút
Počet porcií: 12
 

Čokoládový cheesecake si počas posledných rokov aj na Slovensku našiel svoje miesto. Ponúkame vám overený recept ako si ho pripraviť aj doma. Mňam.

Čokoládový cheesecake

Dnes ho však nájdete bežne aj u nás. Pravidelne ho ponúkajú ku kávičke reštaurácie a kaviarne. Jeho história siaha až do starovekého Grécka, v moderných časoch sa však spája najmä so Spojenými štátmi.

Ak však máte chuť na tento koláčik, nemusíte ani do New Yorku, ani do Atén. Pripravte si ho podľa nášho receptu aj doma. Webová stránka  určite nemôže zostať bez tohto receptu na skvelý čokoládových cheesecake.

Čokoládový cheesecake je dnes už po celom svete obľúbený koláčik, je jednoduchý na prípravu a nevyžaduje žiadne pečenie, čo je ideálne v teplejších mesiacoch alebo pre tých, ktorí nemajú rúru.

História

História čokoládového cheesecakeu je zaujímavá a odvíja sa od histórie samotného cheesecakeu, ktorá sa začala už v starovekom Grécku. Cheesecake, v jeho najskorších formách, bol prítomný už v antických civilizáciách, kde sa pravdepodobne vyrábal z ovčieho syra a medu. Pôvodne sa jednalo o jednoduchý dezert, no s postupom času sa receptúra a technika prípravy vyvíjala.

Staroveké Grécko považuje sa za miesto pôvodu cheesecakeu. Tento dezert bol podávaný aj športovcom počas prvých olympijských hier ako zdroj energie.

Keď sa recept dostal do Ríma, začali s pridávaním vajec a príchutí ako citrón alebo vanilka, čím sa zmenila konzistencia a chuť koláča.

Cesta do Ameriky Ako sa recept na cheesecake šíril Európou a dostal sa až do Ameriky, vývoj sa nezastavil. V USA sa cheesecake stal mimoriadne populárnym, najmä v New Yorku, kde vznikla obľúbená varianta s prídavkom krémovej smotany.

Práve v Amerike, v období 19. a 20. storočia, kedy bola čokoláda dostupnejšia a populárnejšia, sa začali objavovať rôzne varianty cheesecakeu. Čokoládový cheesecake vznikol pravdepodobne pridaním čokolády do pôvodnej receptúry, čo bol spôsob, ako vyhovieť narastajúcej popularite čokolády medzi sladkými dezertmi.

Čokoládový cheesecake sa stal jednou z najobľúbenejších variant tohto dezertu. Dnes existuje nespočetné množstvo receptov, ktoré kombinujú rôzne typy čokolády, syrov, a iných prísad, aby vytvorili tento luxusný dezert. Či už s tmavou, mliečnou, alebo bielou čokoládou, tento koláč je obľúbený po celom svete vďaka svojej bohatej chuti a krémovej textúre.

Vyskúšajte aj ďalšie recepty na sladké maškrty z nášho webu, napríklad orechové košíčky, nadýchaný perník alebo dvojfarebné muffiny. A tu je piškótová roláda s banánom. Tu je aj náš recept na kávové zrná. Skúste aj náš nepečený cheesecake s čučoriedkami. Alebo vyskúšajte recept na zamatovú roládu.

Ingrediencie

 • Sušienkový základ:
 • 100 g roztopeného masla,
 • 200 g bebe kakaových sušienok,
 • Krém:
 • 350 g horkej čokolády (aspoň 60-70 %),
 • 400 g mascarpone,
 • 200 g ricotty,
 • 4 PL trstinového cukru (rozmixovaného na práškovú formu),
 • Čokoládová poleva:
 • 200 g horkej čokolády
 • 200 ml smotany na šľahanie 33 %

Postup receptu

Začneme sušienkovým základom. Sušienky rozmrvíme nadrobno alebo rozmixujeme. Zalejeme ich roztopeným maslom. Premiešame. 

Rozdrvíme sušienky, Foto - Andrea

Cesto roztlačíme na dno tortovej formy (priemer 22 cm). Tortovú formu sme si vystlali papierom na pečenie. Dáme do chladničky zatuhnúť.

Cesto dáme do chladničky, Foto - Andrea

3

Vrhneme sa na prípravu krému. 350 g horkej čokolády si roztopíme vo vodnom kúpeli. Stiahneme mimo zdroj tepla a necháme chladnúť na izbovú teplotu. Zatiaľ si vyšľaháme základ krému.

Pripravíme si krém, Foto - Andrea

4Do misy dáme 400 g mascarpone, 200 g ricotty a 4 PL trstinového cukru, ktorý sme si zmixovali na prášok. Použijeme šľahač a šľaháme aspoň 5 minút.

Vyšľaháme základ krému, Foto - Andrea

5

Keď má čokoláda izbovú teplotu, môžeme ju začať postupne pridávať ku krému a zašľahávame. Opäť šľaháme minimálne 5 minút, aby vznikol dobre premiešaný a nadýchaný krém.

Pridáme čokoládu, Foto - Andrea

6

Hotový krém nanesieme na sušienkové cesto. Uhladíme a dáme do chladničky aspoň na dve hodiny ideálne cez noc.

Nanesieme krém, Foto - Andrea

7

Po dvoch hodinách (alebo na druhý deň) prichádza na rad čokoládová ganache – výborná poleva. Začneme tak, že si 200 g horkej čokolády nasekáme na čo najmenšie kúsky. Tie pridáme do misky.

čokoládová ganache, Foto - Andrea

8

Potom si v hrnci ohrejeme 200 ml šľahačkovej smotany. Dávame pozor, aby nezačala vrieť! Nechávame ohrievať len do momentu, pred bodom varu. Zohriatou smotanou zalejeme nasekanú čokoládu, Smotanu necháme niekoľko sekúnd rozliať. Začneme dobre premiešavať metličkou.

Ohrejeme si šľahačkovú smotanu, Foto - Andrea

9

Ručne šľaháme do úplného rozpustenia čokolády. Vznikne krásny hladký krém.

Vznikne krém, Foto - Andrea

10

Takto pripravený krém nalejeme na náš vychladený cheesecake. Rozlejeme rovnomerne po celej ploche.

Krém rozlejeme na koláč, Foto - Andrea

11

Necháme v chlade aspoň 1 hodinu. A potom môžeme podávať. 

Čokoládový cheesecake, skutočne overený recept. Foto - Andrea
Čokoládový cheesecake, skutočne overený recept. Foto – Andrea

Nepečený čokoládový cheesecake sa dá podávať. Želáme dobrú chuť! Vyskúšajte aj náš recept na nepečenú tortu s bielou čokoládou a mascarpone. Skúste aj recept na najlepšie crinkles.

Videorecept

Je nutné hotový nepečený čokoládový cheesecake uchovávať v chladničke?

Áno, je nutné uchovať hotový nepečený čokoládový cheesecake v chladničke. Toto pomáha udržať jeho konzistenciu, sviežosť a zabráni rastu baktérií, keďže obsahuje mliečne výrobky.

Môžem použiť iný druh sušienok pre korpus?

Áno, môžete použiť iný druh sušienok pre korpus. Tradične sa u nás používajú bebe sušienky, ale môžete experimentovať a použiť iné sušienky, ako sú oreo, amaretti, piskóty alebo iné, ktoré máte radi. Môžete tiež vyskúšať rôzne orechové múky, ako je mandľová alebo liesková múka, pre bezlepkovú verziu.

Môžem pridať ovocie alebo orechy do receptu?

Áno, môžete pridať ovocie, orechy alebo iné prísady podľa vašich preferencií. Avšak, uistite sa, že pridávate ovocie, ktoré neobsahuje príliš veľa vody, aby to neovplyvnilo konzistenciu cheesecakeu.

Ako dlho môže byť nepečený čokoládový cheesecake uchovaný v chladničke?

Nepečený čokoládový cheesecake je najlepšie konzumovať do 3-5 dní od jeho prípravy a uchovávania v chladničke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu