1x hlasované
Čas prípravy: 10 minút,
Čas pečenia: 2 minúty,
Počet porcií: 10 – 12 porcií,
 

Najlepšie hrnčekové palacinky. Jednoduchý recept z dielne webu Najlepšie koláče. Sladké maškrtenie želáme.

Hrnčekové palacinky

Najlepšie klasické hrnčekové palacinky. Nech sa páči. Vyskúšajte jednoduchý recept so značkou Dobrá kuchyňa. Chutia naozaj fantasticky. Potrebujete iba hrnček.

Palacinky. No kto by ich nezbožňoval? Môžeme si ich pripraviť nielen na sladko, s džemom, nutellou, grankom, kakaovou alebo tvarohovou náplňou, ale aj s rôznymi slanými náplňami. Do základného hrnčekového cesta však nepridáme žiadny cukor.

Cesto na palacinky by malo byť bez hrudiek. Použijeme preto suroviny izbovej teploty. Keď chceme palacinky hrubšie, na rozpálenú panvicu pridáme viac cesta. Ak milujeme palacinky tenučké, samozrejme nalejeme menej palacinkového cesta.

Vyskúšajte aj recept na skvelé hrnčekové palacinky

Web najlepsiekolace.sk vám ponúka novinku. Inšpirujte sa. Najlepšie hrnčekové palacinky podľa vlastnej chuti. Sladké maškrtenie želáme.

Skúste aj najlepšie palacinky na svete. A tu je zase recept na tradičné palacinky.

História

História palaciniek je pestrá a fascinujúca, pretože tieto tenké cestočky sa stali súčasťou mnohých kultúr a kuchýň po celom svete, každá s vlastným unikátnym spôsobom prípravy a podávania.

História palaciniek siaha až do staroveku, kde sa v rôznych formách objavovali v mnohých kultúrach. V Grécku a Ríme boli oblíbené verzie, ktoré boli sladené medom a niekedy posypané orechmi alebo ovocím.

V stredoveku sa palacinky, v podobe, v akej ich poznáme dnes, stali populárnymi v európskych krajinách, najmä počas karnevalovej sezóny a na Pusté. Vo Francúzsku, kde sú považované za symbol krížačky, sú obzvlášť obľúbené na Den palaciniek (La Chandeleur).

V Rusku sa oslavuje týždeň nazývaný „Maslenica“, ktorý je celý venovaný palacinkám (blinám), symbolizujúcim slnko a blížiacu sa jar. Tento týždeň je plný konzumácie palaciniek s rôznymi náplňami a oblievačok.

V Amerike sú palacinky (pancakes) hrubšie a často sa podávajú na raňajky s javorovým sirupom, maslom, a niekedy s ovocím alebo slaninou. „Pancake Day“ alebo „Shrove Tuesday“ sa aj tu tradične oslavuje konzumáciou palaciniek.

Francúzske „crêpes“ sú tenké a jemné s množstvom sladkých a slaných verzií. Na severe Francúzska, v Bretónsku, sú obľúbené aj „galettes“, ktoré sú palacinky z pohánkovej múky a často sa plnia slanými ingredienciami.

V Indii sú „dosa“ – tenké, korenisté palacinky, ktoré sú často plnené zemiakmi alebo inými ingredienciami. V Číne sa podávajú cibulové placky, ktoré sú často súčasťou tradičných jedál.

Každá kultúra prispela k rozmanitosti receptov a techník prípravy palaciniek, čím vytvorila bohatú tapestériu histórie a kulinárskych tradícií, ktoré sú dnes oslavované a obľúbené na celom svete. A tu je zase recept na palacinky 321. A pozrite si aj rady a tipy ako sa robia palacinky. Vyskúšajte aj tento overený recept na najjemnejšie palacinky. Tu je aj recept na základné cesto na palacinky.

 Ingrediencie

  • 1,5 hrnčeka mlieka,
  • 0,5 hrnčeka minerálky (perlivej vody),
  • 1 hrnček hladká špaldová (hladká) múka,
  • 2 ks vajce,
  • 3 polievkové lyžice oleja (roztopeného masla),
  • 1 ks vanilínový cukor,
  • štipka soli na pečenie: olej podľa potreby,
  • na náplň palaciniek: džem, nutella, granko, kakao zmiešané s práškovým cukrom, roztopená čokoláda, nasekané oriešky,
  • na dozdobenie: obľúbené ovocie,

hrnček – 250 ml

Postup receptu

1V mlieku a minerálke rozmiešame vajcia, postupne primiešavame múku. Nakoniec zapracujeme olej (maslo), vanilínový cukor a štipku soli. Minerálka a mlieko by mali mať izbovú teplotu.

Rozmiešame vajcia. Foto - Nela

2Kvalitnú panvicu rozohrejeme, potrieme ju tenkou vrstvou oleja pierkom. Na panvicu pridáme jednu menšiu naberačku cesta, ktorú rozlejeme po celej ploche panvice. Upečieme palacinky.

Na panvicu pridáme naberačku cesta. Foto - Nela

3

Jednoduché hrnčekové palacinky pečieme z oboch strán, mali by mať hnedasté škvrny. Vtedy je to správne. Trvá to naozaj iba zopár minút. Z tohto množstva upečieme 10 až 12 kusov.

Palacinky pečieme z oboch strán. Foto - Nela

4

Hotové palacinky potierame džemom alebo lekvárom, najlepšie samozrejme domácim. Môžeme si pripraviť aj ovocnú omáčku. Ovocie spolu s cukrom varíme do konzistencie omáčky.

Palacinky potierame džemom. Foto - Nela

5

Skvelé palacinky môžeme plniť nutellou alebo grankom, ale aj kakaom, ktorý si zmiešame s práškovým cukrom podľa chuti. Môžeme ich potrieť roztopenou čokoládou, nasekanými orieškami.

Palacinky môžeme plniť nutellou. Foto - Nela

6

Palacinky zrolujeme a podávame. Môžeme ich posypať práškovým cukrom, poliať roztopenou čokoládou, pridať šľahačku alebo kôpku bieleho jogurtu. Obložíme ich čerstvým ovocím.

Hrnčekové palacinky zrolujeme. Foto - Nela
Hrnčekové palacinky zrolujeme. Foto – Nela

Tip na najlepšie hrnčekové palacinky: Ak by bolo hrnčekové cesto príliš husté, prilejeme ešte mlieko. Keď máme palacinkové cesto zasa redšie, primiešame ďalšiu múku.

Najlepšie hrnčekové palacinky. Jednoduchý recept z dielne webu Najlepšie koláče. Sladké maškrtenie želáme. Foto - Nela
Najlepšie hrnčekové palacinky. Jednoduchý recept z dielne webu Najlepšie koláče. Sladké maškrtenie želáme. Foto – Nela

Videorecept

Ako dosiahnuť tenké a rovnomerné palacinky?

Dosiahnutie ideálne tenkých a rovnomerných palaciniek môže byť umenie, pri ktorom hrajú kľúčovú rolu detaily od prípravy cesta až po samotné pečenie. Prvým krokom je pripraviť cesto s konzistenciou, ktorá je ani príliš hustá, ani príliš riedka, aby mohlo plynule stekať z naberačky a ľahko sa rozprestierať po panvici. Vyhnete sa tak tvorbe príliš hrubých alebo neuniformných palaciniek.

Častým tajomstvom šéfkuchárov je použitie sitka alebo mixéra na vytvorenie jemnej a vzdušnej zmesi bez hrudiek. Pri pečení je dôležitá rovnomerná teplota panvice a správne množstvo tuku, aby palacinky krásne a rovnomerne hnedej farby. Nielen technika, ale aj trpezlivosť je kľúčom k dokonalej konzistencii a chuti, keďže každá palacinka by mala byť opečená s láskou a pozornosťou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu