Najlepšie klasické hrnčekové palacinky s tvarohom. Nech sa páči. Vyskúšajte jednoduchý recept so značkou Najlepšie koláče. Chutia naozaj fantasticky. Potrebujete iba hrnček.
Hrnčekové palacinky s tvarohom
Palacinky. Pochúťka, ktorú milujú malí aj veľkí. Múka, mlieko, vajcia, suroviny, ktoré sú dostupné v každej kuchyni. Najlepšie koláče pre vás pripravili recept na jemné palacinky, ktoré sú v zdravšej verzii zo špaldovej múky, so skvelou tvarohovou náplňou. Mňam.
Cesto na palacinky by malo byť bez hrudiek, použijeme preto suroviny izbovej teploty. Keď chceme palacinky hrubšie, na rozpálenú panvicu pridáme viac cesta. Ak milujeme palacinky tenučké, nalejeme menej palacinkového cesta.
História
Začiatky prípravy palaciniek sa datujú do starovekého Grécka a Ríma, kde boli známe pod názvom „téganon“ alebo „crustulum“. Boli to jednoduché placky pripravované z obilného cesta a mlieka a pečené na otvorenom ohni. Tieto rané formy palaciniek boli jednoduché a neochutené, ale stali sa obľúbeným jedlom medzi rímskymi vojakmi a obyvateľmi.
V stredoveku sa palacinky stali ešte populárnejšími v Európe. Postupne sa zlepšovala technika prípravy a začali sa pridávať rôzne ingrediencie, ako napríklad vajcia a kvasnice, čo im dodalo väčšiu chrumkavosť a chuť. V mnohých krajinách sa objavili tradičné recepty na palacinky, ktoré sa dodržiavajú dodnes.
V 17. storočí prinesli holandskí osadníci palacinky do Ameriky, kde sa stali populárnym pokrmom. Američania začali experimentovať s rôznymi plnkami, ako napríklad javorovým sirupom a ovocím. Tieto sladké palacinky sa stali štandardným jedlom pre raňajky.
V 19. storočí sa palacinky stali ešte prístupnejšie vďaka vynájdeniu prášku do pečiva, ktorý im dodal na objeme a pomohol im stať sa ešte chrumkavejšími.
Dnes sú palacinky, taktiež aj hrnčekové palacinky s tvarohom, obľúbené po celom svete a existuje mnoho rôznych variácií a receptov. Mohou byť slané alebo sladké, s rôznymi plnkami a prílohami. Sú jednoduché na prípravu a stali sa symbolom pohodlného a chutného jedla pre celé rodiny. Palacinky majú bohatú a zaujímavú históriu, ktorá pokračuje dodnes. A pozrite si aj rady a tipy ako sa robia palacinky. Skúste aj náš text prečo pridať minerálku do cesta na palacinky. Skúste aj recept na naše jednoduché lievance.
Kombinácie
-
Klasické sladké palacinky:
- Javorový sirup a maslo: Klasická sladká kombinácia, ktorá je obľúbená po celom svete.
- Čerstvé ovocie: Plátky banánov, jahody, maliny alebo čučoriedky s trochou medu alebo vanilkovým jogurtom.
- Čokoládové lupienky: Posypte palacinky čokoládovými hoblinami a prelijte ich čokoládovou omáčkou.
- Orechy: Nakrájajte vlašské orechy, mandle alebo líšky a posypte nimi palacinky spolu s medom.
-
Slané palacinky:
- Šunka a syr: Plňte palacinky šunkou a nasekaným syrom, potom ich zrolujte a zapečte v rúre.
- Zelenina: Nakrájajte papriku, paradajky a špenát a použite ich ako plnku pre slané palacinky.
- Losos: Na palacinku môžete dať lososový file, smotanový syr a kaviár na vytvorenie luxusnej verzie.
- Huby: Orestujte huby so smotanou a bylinkami a potom ich použite ako plnku do palacinky.
-
Zdravé alternatívy:
- Ovsené palacinky: Pripravte palacinky zo zmiešaných ovsených vločiek a banánov. Podávajte s jogurtom a ovocím.
- Celozrnné palacinky: Použite celozrnnú múku na prípravu palaciniek pre zvýšenú vlákninu a výživnú hodnotu.
- Bezlepkové palacinky: Pre osoby s celiakiou alebo intoleranciou na lepok môžete použiť bezlepkovú múku.
Ingrediencie
- 1,5 hrnček mlieka
- 1 štipka – soľ
- 1 podľa potreby – olej
- 3 ks vanilínový cukor
- 1 podľa chuti – práškový cukor
- 2 ks – väčšie vajce
- 3 polievková lyžica – olej alebo roztopené maslo
- 1 hrnček – hladká špaldová (hladká) múka
- 500 g – jemný nízkotučný tvaroh
- 0,5 hrnčeka – minerálka
Postup receptu: hrnčekové palacinky s tvarohom
1V mlieku a minerálke rozmiešame vajcia, postupne primiešavame múku. Nakoniec zapracujeme olej (maslo), vanilínový cukor a štipku soli. Minerálka a mlieko by mali mať izbovú teplotu.
2Pripravíme si tvarohovú náplň. Do tvarohu primiešame vanilínový cukor. Ak milujeme hrozienka či brusnice, namočíme ich do vody (môžeme zvoliť aj rum), aby zmäkli. Primiešame k tvarohu.
3
Kvalitnú panvicu rozohrejeme, potrieme ju tenkou vrstvou oleja pierkom. Na panvicu pridáme jednu menšiu naberačku cesta, ktorú rozlejeme po celej ploche panvice. Upečieme palacinky. Palacinky pečieme z oboch strán, mali by mať hnedasté škvrny.
4
Palacinky pečieme z oboch strán, mali by mať hnedasté škvrny. Trvá to naozaj iba zopár minút. Z tohto množstva upečieme 10 až 12 kusov. Palacinky plníme tvarohovou náplňou, zrolujeme.
5
Hotové hrnčekové palacinky s tvarohom podávame posypané práškovým cukrom, môžeme ich ešte dozdobiť podľa vlastnej fantázie – ovocím, šľahačkou, ale aj čokoládovou polevou.
Tip na najlepšie koláče: Ak by bolo hrnčekové cesto príliš husté, prilejeme ešte mlieko. Keď máme palacinkové cesto zasa redšie, primiešame ďalšiu múku. A tu je zase recept na palacinky 321. Tu je aj odpoveď na otázku aká múka ide do palaciniek.
Zdravšia sladká maškrta.