Hlasovať
Čas prípravy: 30 minút
Čas pečenia: 40 – 45 minút
Počet porcií: 1 bochník 
 

Najlepšia veľkonočná paska, overený recept na tento tradičný sviatočný koláč. Paska, známa tiež pod názvom mazanec, patrí jednoznačne na každý veľkonočný stôl. Vďaka nášmu receptu si ju viac nemusíte kupovať, ale viete si ju upiecť aj doma. 

Veľkonočná paska

Veľkonočná paska patrí k tradičným jedlám, ktoré nájdeme na veľkonočnom stole. Výborne chutí napríklad s maslom, tvarohom alebo aj samotná. Niekto si ju rád vychutnáva s Grankom alebo džemom a niekto s ňou rád zajedá veľkonočné raňajky. Možností je veľa, avšak recept na tú najlepšiu je len jeden a my ho pre vás máme. Nič vám ale nebráni v tom, aby ste si ju pripravili aj počas roka. 

Paska je tradičný slovenský pečivový výrobok, ktorý sa často pripravuje na Veľkú noc. Je súčasťou veľkonočných tradícií v mnohých kultúrach. Jej pôvod siaha až do starovekého obdobia a má korene v pohanských obradoch spojených so slnkom a jarnou rovnodennosťou. S nástupom kresťanstva sa táto tradícia stala súčasťou veľkonočných obradov.

Paska má hlbokú symbolickú hodnotu. Je vyrobená z cesta, ktoré predstavuje telo Ježiša Krista, a obsahuje vajcia, ktoré symbolizujú jeho zmŕtvychvstanie a nový život. Farebnosť a ozdoby na páske môžu mať rôzne symbolické významy. Je často zdobená rôznymi vzormi a symbolmi. Tradičné vzory môžu zahŕňať kríže, ryby, slnko a ďalšie symboly spojené s kresťanskou vierou a prírodou. Každý región môže mať svoje vlastné unikátne vzory.

V mnohých kultúrach je pečenie a zdobenie veľkonočných pások spoločným rodinným zvykom. Rodina sa často zhromaždí pri spoločnej výrobe pások a zdobení vajec. Tieto aktivity pomáhajú upevňovať rodinné väzby a tradície.

Veľkonočné pásky sa v rôznych krajinách a regiónoch môžu líšiť podľa tradičných receptov a spôsobu zdobenia. Každý región môže mať svoje vlastné unikátne varianty tejto pochúťky. Okrem tradičných receptov existujú aj moderné varianty veľkonočnej pásky, ktoré môžu obsahovať rôzne príchute a inovácie. Napríklad, niektoré recepty zahŕňajú hrozienka, orechy, citrónovú kôru alebo iné prísady na zlepšenie chuti a textúry.

V dnešnej dobe je dôležité zachovávať tradičné kultúrne a náboženské tradície spojené s Veľkou nocou, vrátane prípravy a zdieľania veľkonočných pások, aby sa zachovala hodnota a význam týchto zvykov.

Pripravte si s nami tiež syrovú roládu

Vznik a história pasky

História veľkonočnej pasky sa datuje do vzdialenej minulosti a má pôvod v rôznych kultúrach a tradíciách. Je to tradičný pečivový výrobok, ktorý je spojený s Veľkou nocou a má hlbokú symboliku. Tu je niekoľko informácií o histórii veľkonočnej pásky:

 1. Pôvodné korene: Veľkonočná pasky majú svoje korene v pohanských jarných obradoch, ktoré oslavovali návrat jari a obnovu prírody. V týchto obradoch sa pieklo špeciálne pečivo, ktoré symbolizovalo slnko a nový život. S nástupom kresťanstva sa tieto pohanské tradície stali súčasťou veľkonočných obradov a dostali nový význam.

 2. Symbolika: Veľkonočná pasky majú hlbokú symbolickú hodnotu v kresťanstve. Ich tvar a ozdoby symbolizujú Kristovo telo a jeho zmŕtvychvstanie. Biela farba cesta reprezentuje čistotu a nevinnosť Ježiša Krista, zatiaľ čo vajcia v paske symbolizujú jeho zmŕtvychvstanie a nový život.

 3. Výrobné techniky: Historicky sa veľkonočné pasky vyrábali ručne a ich zdobenie bolo časovo náročné. Tradičné vzory a zdobenie boli často vyrezávané nožom na paske. Tento zručný proces sa dodnes zachováva v mnohých tradičných spoločenstvách.

 4. Regionálne rozdiely: V rôznych krajinách a regiónoch existujú rôzne varianty veľkonočných pasok s vlastnými tradičnými vzormi a prísadami. Každá kultúra môže mať svoje vlastné spôsoby prípravy a zdobenia.

 5. Modernizácia a komercializácia: V modernej dobe sa veľkonočné pasky často pripravujú a predávajú komerčne, a môžu byť dostupné v obchodoch počas veľkonočných sviatkov. Aj keď mnohí ľudia stále preferujú tradičné ručné výroby, komerčne dostupné pasky umožňujú väčšej časti populácie ochutnať túto tradičnú pochúťku.

Celkovo vzato, veľkonočná pasky majú hlboké historické korene a sú dôležitou súčasťou veľkonočných tradícií v mnohých kultúrach. Ich význam a symbolika sa vyvinuli cez stáročia a stále hrajú dôležitú úlohu počas veľkonočných sviatkov.

Ingrediencie

 • 2 dl mlieko,
 • 20 g droždie,
 • 80 g kryštálový cukor,
 • 1 ks vanilínový cukor,
 • 400 g polohrubá múka,
 • 3 ks žĺtka, 
 • 1 ks vajce,
 • 100 g maslo,
 • 20 g mandle (plátky),
 • trocha masla (na vymastenie formy)

Postup receptu

1

Z vlažného mlieka, kryštálového cukru a droždia si pripravíme kvások tým, že ich spolu zmiešame a necháme aspoň 10 minút pracovať.

Urobíme kvások. Foto - Jaja

2

Medzitým si spolu vymiešame múku, vanilínový cukor, zmäknuté maslo nakrájané na kocky a žĺtky.

Vymiešame cesto. Foto - Jaja

3

Kvások pridáme do cesta a poriadne miešame, až kým nedostaneme rovnomerné, vláčne cesto. To necháme v mise prikryté utierkou hodinu na teplom mieste, kým nám pekne nevykysne.

Cesto máme hotové. Foto - Jaja

4

Vykysnuté cesto si dáme na pomúčenú dosku, kde ho rozdelíme na 4 časti. Z tých vytvoríme 4 bochníčky rovnakej veľkosti a uložíme do maslom vymastenej tortovej formy jeden vedľa druhého.

Rozdelíme cesto. Foto - Jaja

5

Celé vajce si rozšľaháme, aby sa nám žĺtok a bielko spolu zmiešali. Potrieme ním celý vrch bochníčkov. Na to ešte nasypeme mandľové plátky.

Potrieme bochníčky. Foto - Jaja

6

Veľkonočnú pasku dáme do predhriatej rúry a pečieme na 180°C približne 40 – 45 minút.

Pečieme. Foto - Jaja

Prajeme vám dobrú chuť. 🙂

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu