Hlasovať
Čas prípravy: 30 minút
Čas kysnutia: 60 – 90 minút
Čas pečenia: 40 minút
Počet porcií: 1 ks
 

Mäkučká babičkina vianočka podľa tradičného a hrnčekového receptu. Vianočka v zdravšej verzii zo špaldovej múky poteší každého, pretože čo viac sa hodí k hrnčeku teplého kakaa ako vianočka s maslom? Pripravte si ju spolu s nami podľa jednoduchého receptu a bez strachu, žeby sa vám nepodarila.

Babičkina vianočka

Vždy ste si chceli doma upiecť vianočku, ale mali ste strach, pretože to vyzerá komplikovane? Máme pre vás naozaj jednoduchý recept, vďaka ktorému si budete domácu vianočku piecť na pravidelnej báze. Recept je vysvetlený podrobne a máte k nemu aj fotky, čo vám uľahčí prípravu. Táto vianočka je v zdravšej verzii, pretože obsahuje špaldovú múku, ktorú však môžete vymeniť aj za klasickú hladkú. Hrnčekový recept na najlepšiu vianočku ako od babičky. 

Domáca vianočka je tradičným a obľúbeným vianočným pečivom, ktoré si ľudia radi pripravujú na vianočné sviatky, ale aj mimo nich. Klasická vianočka má tvar kruhu, čo symbolizuje kontinuitu, jednotu a dokonalosť. Často je zdobená tradičnými symbolmi ako sú slnko, kríž, hviezdy a iné.

V rôznych krajinách a regiónoch sa pripravuje rôznymi spôsobmi a má rôzne recepty. Každá kultúra pridáva do vianočky vlastné špeciálne ingrediencie a postupy. Okrem klasických zložiek ako múka, vajcia, maslo, droždie a cukor, môže vianočka obsahovať orechy, sušené ovocie, korenie a iné prísady, ktoré pridávajú špecifickú chuť a vôňu.

Príprava vianočky vyžaduje určitú mieru ručnej práce a trpezlivosti. Miešanie a vypracovávanie cesta sú dôležité kroky pri vytváraní kvalitnej vianočky. Vianočka môže byť zdobená rôznymi spôsobmi, od jednoduchých vzorov po komplexné výtvarné tvary. Často sa používa vajce na zdobenie povrchu, čo dodáva vianočke lesklý a atraktívny vzhľad.

Príprava vianočky môže byť dôležitou súčasťou rodinných vianočných tradícií. Mnohé rodiny sa spolu schádzajú, aby spoločne vytvorili vianočku a vytvorili si tak nezabudnuteľné spomienky. V rôznych krajinách sa môžu nachádzať miestne varianty vianočky s vlastnými zvláštnosťami a špecifickými ingredienciami. Každá krajina si zachováva svoje unikátne tradície.

Vianočka je nielen chutným pečivom, ale aj symbolom rodinných hodnôt, tradícií a spoločenstva. Je jedným z významných prvokov vianočných osláv v mnohých kultúrach a príprava vianočky môže byť pôsobivým spôsobom, ako spoločne stráviť čas s rodinou a priateľmi.

Kupovaná vs domáca vianočka

Ak sa pýtate, ktorá vianočka je lepšia, máme pre vás odpoveď. Táto otázka však závisí od individuálnych preferencií a očakávaní. Obe možnosti majú svoje výhody a nevýhody:

Kupovaná vianočka:

  • Pohodlie: Kupovaná vianočka je pohodlná voľba pre tých, ktorí nemajú čas alebo zručnosti na pečenie. Stačí si ju kúpiť v obchode.

  • Rozmanitosť: Obchody ponúkajú rôzne druhy vianočiek s rôznymi príchuťami a veľkosťami, čo umožňuje výber podľa preferencií.

  • Dlhšia trvanlivosť: Kupovaná vianočka má tendenciu byť dlhšie čerstvá, čo môže byť výhodné, ak ju plánujete podávať počas celej vianočnej sezóny.

Domáca vianočka:

  • Kvalita a chuť: Domáca vianočka môže mať kvalitu a chuť presne podľa vašich preferencií. Môžete si prispôsobiť ingrediencie a postup pečenia.
  • Tradícia a spomienky: Príprava domácej vianočky môže byť dôležitou súčasťou rodinných vianočných tradícií a môže vytvárať nezabudnuteľné spomienky.
  • Individualita: Domáca vianočka vám umožňuje byť kreatívnym a prejaviť svojho umeleckého ducha. Môžete ju ozdobiť podľa svojich predstáv a zvýrazniť rodinnú identitu.
  • Suroviny: Pri príprave domácej vianočky máte kontrolu nad kvalitou surovín, môžete vybrať zdravšie alternatívy a prispôsobiť ju potravinovým obmedzeniam.

Celkovo platí, že vianočka je subjektívnym hodnotením a závisí na tom, čo očakávate od tohto pečiva. Ak chcete väčšie pohodlie a máte malo času, kupovaná vianočka môže byť praktickou voľbou.

Ak však preferujete jedinečnú chuť, kvalitu a chcete zažiť tradíciu prípravy vianočky, domáca verzia môže byť pre vás lepšou voľbou. Mnoho ľudí ocení aj kombináciu oboch – kúpiť vianočku v obchode a ozdobiť ju podľa vlastných predstáv doma. Skúste aj náš recept na vaječný likér. Alebo skúste aj klasický recept na Linecké cesto.

Ingrediencie

hrnček = 250 ml

Kvások

  • 1 ks čerstvé droždie (42 g),
  • 1/2 hrnčeka mlieko,
  • 1 PL trstinový alebo kryštálový cukor

Cesto

  • 3 hrnčeky hladká (špaldová) múka,
  • 1/2 ČL soľ,
  • 1 ks vanilínový cukor,
  • 1/2 balíčka prášok do pečiva,
  • 1/2 hrnčeka vlažné mlieko,
  • 1/4 hrnčeka minerálka,
  • 100 g maslo,
  • 2 ks žĺtok, 
  • 3 PL trstinový alebo kryštálový cukor (popr. med),
  • citrónová/pomarančová kôra,
  • 1 hrsť sušené hrozienka/brusnice (môžeme vynechať),
  • rum (môžeme vynechať)

Na potretie: 1 ks rozšľahané vajce s 2 PL oleja,
Na posypanie vianočky: plátky mandlí, nasekané oriešky, celý mak, strúhaný kokos – podľa chuti

Postup receptu

1

Najprv namočíme hrozienka alebo brusnice do rumu, môžeme aj do vody, aby zmäkli. Pripravíme kvások. Do misky pridáme polovicu hrnčeka vlažného mlieka, jednu lyžicu cukru a rozdrobené droždie. Vymiešame, aby sa droždie rozpustilo. Necháme nakysnúť, čo trvá to približne 5 – 10 minút, kým sa neurobí pena.

Urobíme kvások. Foto - Nela

2

Do väčšej misy pridáme hladkú špaldovú (hladkú) múku, soľ, vanilínový cukor, prášok do pečiva, zvyšné vlažné mlieko, minerálku, roztopené vlažné mlieko, žĺtky, ďalší cukor alebo med a nastrúhanú kôru. Prilejeme kvások a rukou alebo v kuchynskom robote vypracujeme vláčne cesto. Ručne to trvá cca 20 minút.

Vymiešame cesto. Foto - Nela

3

Hrozienka alebo brusnice scedíme, nakoniec zapracujeme do kysnutého cesta. Tak cesto posypeme múkou a prikryjeme utierkou. Necháme na teplom mieste kysnúť cca 1 – 1,5 hodiny, malo by zdvojnásobiť objem. Dosku poprášime múkou a preložíme na ňu vykysnuté cesto. Cesto rozdelíme na 6 rovnakých častí.

Necháme nakysnúť. Foto - Nela

4

Jemne vytvarujeme bochníčky, z ktorých urobíme rovnaké šúľky, cca 40 cm dlhé. Upletieme si vrkoče, z troch a ďalších troch šúľkov. Vianočku si môžeme upiecť aj zo štyroch, troch a dvoch šúľkov. Je to trochu komplikovanejšie. My vám ponúkame jednoduchý postup, aby ste si pripravili peknú vianočku.

Upletieme šúľky. Foto - Nela

5

Väčší plech na pečenie vystelieme papierom napečenie. Na plech položíme prvý pletenec. Vajce rozšľaháme, potrieme stred vrkoča. Na potretý pletenec položíme druhý pletenec. Oba konce vianočky stlačíme, zahneme pod vianočku. Zatlačíme. Do stredu vianočky zapichneme špajle, aby bola vianočka spevnená.

Vianočku dáme na plech. Foto - Nela

6

Takto upletenú vianočku so špajľami prikryjeme utierkou a necháme ešte aspoň 20 minút podkysnúť. Krásne narastie. Po tomto čase ju celú potrieme zvyšným rozšľahaným vajíčkom, do ktorého sme primiešali ešte aj olej, aby sa pekne leskla. Vianočku posypeme plátkami mandlí, strúhaným kokosom či orieškami.

Potrieme vajíčkom. Foto - Nela

7

Vianočku môžeme posypať aj celým makom. Zdobíme ju podľa chuti a fantázie. Domácu vianočku pečieme pri teplote 200oC 10 minút, potom teplotu znížime na 160oC a vianočku ďalej pečieme približne 30 minút, podľa potreby. Ku koncu pečenia vianočku sledujeme, aby sa nepripálila. Čas pečenia záleží od rúry.

Pečieme. Foto - Nela

8

Po upečení necháme hrnčekovú vianočku vychladnúť na mriežke. Potom ju nakrájame a môžeme si pochutnávať. Cítite tú vôňu? Domácej vianočke s maslom a medom alebo domácim džemom, lekvárom nikto neodolá. Chutí naozaj úžasne. Nemajte žiadne obavy, upečte si fantastickú vianočku podľa nášho receptu.

Vychutnávame. Foto - Nela 

Tip na záver: Hrnčekovú vianočku si môžeme upiecť z klasickej hladkej múky, keď však zvolíme hladkú špaldovú múku, vianočka bude výživnejšia a zdravšia. Vyskúšajte.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu