2x hlasované
Čas prípravy: 20 minút
Čas pečenia: 20 minút
Počet porcií: 90 ks
 

Overený recept na babičkine vanilkové rožky. Vianoce bez vanilkových rožtekov si už dnes nevie predstaviť naozaj nikto. Sú obľúbené nielen medzi dospelými, ale aj medzi deťmi. Toto obľúbené vianočné pečivo vždy chutilo najlepšie od babičky. Pripravte si ho teda presne takto s portálom Najlepšie koláče

Vanilkové rožky

Babičkine vanilkové rožky podľa overeného receptu sú jednoduché a neodolateľné. Sú tiež neoddeliteľnou súčasťou Vianoc a bez nich by Vianoce neboli tie pravé. Niekto si ich zvykne pripravovať aj na Veľkú noc, kedy zdobia sviatočný stôl. Upečte si ich podľa nášho receptu raz a iný už nevyskúšate. S chuťou vanilkových rožkov sa vrátite do detstva, keď vám ich pripravovala babička. Poďme si ich spolu upiecť.

Vanilkové rožky, kulinárska lahôdka s koreňmi v rakúskej a uhorskej kuchyni, majú bohatú históriu spojenú s tradičnými vianočnými dobrotami v stredoeurópskych krajinách. Ich príprava však nevyžaduje len recept, ale aj niekoľko užitočných tipov. Ak sa rozhodnete upiecť si toto špeciálne pečivo, kľúčovou zložkou je skutočná vanilka z vanilkových strukov, ktorá pridá autentickú chuť a aromatický zážitok. Formovanie tvaru rožkov je ďalším krokom, kde máte voľbu medzi tradičným tvarovaním a kreatívnymi alternatívami, ako sú kľúčové diely.

Rozmanitosť receptov je tiež fascinujúca, pričom môžete pridať rôzne ingrediencie ako orechy, mandle alebo ovocnú náplň, aby ste dosiahli jedinečnú chuť. Po upečení príde na rad dekorácia, kde práškový cukor, poleva, čokoláda alebo orechy môžu dodávať rožkom estetický dotyk.

Ako uchovávať tieto lahôdky? Vzduchotesné nádoby alebo tašky a chladné a suché miesto sú kľúčové pre zachovanie čerstvosti. Vanilkové rožky majú výnimočný význam nielen v kulinárskom svete, ale aj v kultúrnych tradíciách mnohých krajín. Okrem Vianoc sú často pečené pri špeciálnych príležitostiach a oslavách, prispievajúc k atmosfére radosti a pohody.

Tieto informácie o vanilkových rožkoch môžu pridať hlbší kontext k ich príprave a vychutnávaniu, čím sa stávajú nielen jednoduchým dezertom, ale aj súčasťou bohatej kulinárskej a kultúrnej tradície. Okrem nich si však s nami môžete pripraviť aj vianočné šuhajdy, mäkké medovníky, linecké kolieska, kokosové pusinky, bielkové orechové pusinky a veľa iných. 

Prečo sú vanilkové rožky tradičné práve počas Vianoc

Vanilkové rožky sú často spájané s obdobím Vianoc z niekoľkých dôvodov, ktoré majú historický, kultúrny a tradičný kontext:

  1. Tradičná vianočná doba: V mnohých kultúrach s kresťanskými tradíciami sú Vianoce časom osláv spojených s rodinnými zhromaždeniami a štedrými pokrmami. Vanilkové rožky, ktoré majú bohatú chuť a sú vizuálne atraktívne, sa stávajú súčasťou vianočných pečení a sladkostí.

  2. Symbolika tvaru: Tvar vanilkových rožkov, ktorý pripomína rožky alebo kúsky dreva, môže byť spojený s prírodou a zimnými mesiacmi. Tvar môže evokovať aj tradície spojené s vianočným stromčekom a vôbec s výzdobou domácnosti počas sviatkov.

  3. Vianočné trhy a sviatočné udalosti: Na vianočných trhoch a sviatočných podujatiach sa často predávajú rôzne druhy pečiva vrátane vanilkových rožkov. Týmto spôsobom sa stávajú súčasťou vianočných tradícií, ktoré sa šíria a upevňujú cez generácie.

  4. Rodinná tradícia: Mnoho rodín má vianočné recepty, ktoré sa prenášajú z pokolenia na pokolenie. Vanilkové rožky môžu byť súčasťou týchto rodinných tradícií a ich príprava môže byť spájaná s rodinnými rituálmi a spomienkami.

Celkovo je pečenie vanilkových rožkov počas Vianoc spojené s atmosférou radosti, pokoja a tepla, ktoré sú charakteristické pre túto sviatočnú sezónu. Ich príprava a konzumácia pridávajú do vzduchu vôňu sladkej nostalgie a rodinného spoločenstva. Tu je aj náš recept na linecké cesto od babičky. Tu je aj recept na viedenské vanilkové rožky. A tu máme aj recept na medvedie labky.

Ingrediencie

  • 250 g maslo (alebo iný rastlinný tuk – Palmarín, Hera),
  • 150 g mleté vlašské orechy,
  • 100 g práškový cukor,
  • 300 g hladká múka,
  • na obalenie: 3 ks vanilínový cukor a 5 PL práškový cukor

Postup receptu

1

Maslo na vanilkové rožky necháme zmäknúť. Namiesto masla však môžeme použiť aj rastlinný tuk, ako napríklad Heru alebo Palmarín. Z masla sú ale rožky oveľa lepšie, pretože sa rozplývajú. Zo všetkých surovín vypracujeme cesto, zabalíme ho do potravinovej fólie a uložíme do chladu aspoň na 1 hodinu. V chladničke ho tiež môžeme nechať aj do druhého dňa. 

Vypracujeme cesto. Foto - Nela

2

Z odležaného cesta potom tvarujeme rožteky. Môžeme si urobiť malé guličky, z ktorých si ručne vyvaľkáme šúľky. Tie potom nakrájame na rovnaké časti, ktoré už len zahneme do tvaru rožtekov. 

Vytvarujeme rožky. Foto - Nela

3

Plech si vystelieme papierom na pečenie a poukladáme naň vanilkové rožky vedľa seba. Nemali by sme ich poukladať veľmi blízko, pretože pri pečení ešte narastú. 

Položíme na plech. Foto - Nela

4

Vanilkové rožky pečieme pri teplote 150°C asi 20 minút. Mali by mať taký ružovkastý nádych. 

Upečieme. Foto - Nela

5

Upečené vanilkové rožky necháme trochu vychladnúť, pretože sú krehké. Avšak ešte teplé ich obalíme v zmesi cukru (práškového a vanilínového) a rožky máme hotové. Z tejto dávky nám vyšlo približne 90 ks. Skladujeme ich v dóze. 

Vanilkové rožky. Foto - Nela

Skúste ale aj recept portálu Chutné recepty na výborné vínové koláčiky

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu