4x hlasované
Čas prípravy: 30 minút
Počet porcií: 35 ks 
 

Fantastický a rýchly recept na najlepšie šuhajdy. Šuhajdy jednoducho patria k Vianociam a jednou z ich výhod je aj to, že sú veľmi rýchle na prípravu a nestrávite s prípravou polku dňa. Nepečené dezerty sú veľmi obľúbené a inak tomu nie je ani pri šuhajdách. Pripravte si s nami vianočné šuhajdy podľa receptu portálu Najlepšie koláče

Šuhajdy 

Teraz si pridajte aj ďalší overený recept na vianočné koláče do zbierky. Šuhajdy jednoducho nesmiete počas Vianoc vynechať. Ich príprava je rýchla a nenáročná, deti ich milujú a nie sú veru jediné. Ich výhodou je aj to, že si ich môžete pripraviť z čokolád, ktoré sa nezjedli ešte z mikulášskych balíčkov. Takto ich spotrebujete a budete mať o ďalšiu maškrtu postarané. Náš recept neobsahuje ceru, orechová plnka je osladená medom a šuhajdy sú úplne bez lepku. Čo viac si priať?

Pri príprave šuhájd máte veľkú flexibilitu pri výbere surovín a príchutí, čo vám umožňuje prispôsobiť si tento dezert podľa svojich osobných preferencií. Čo sa týka čokolády, môžete si vybrať medzi rôznymi druhmi, ako je mliečna čokoláda pre jemnejší a sladší zážitok, horká čokoláda pre intenzívnejšiu chuť alebo biela čokoláda pre niečo iné a sladké.

Čo sa týka plnky, nielenže môžete použiť tradičné orechy, ale aj experimentovať s inými prísadami. Mandle, lieskovce, para oriešky alebo pistácie môžu poskytnúť zaujímavú chuťovú kombináciu. Ak preferujete ovocné tóny, môžete zvoliť plnku z dávok ovocia, ako sú maliny, jahody alebo brusnice. Ďalšou možnosťou môže byť aj karamelová plnka, ktorá dodá dezertu sladký a lepkavý charakter.

Aby ste dodali svojim šuhajdám estetický dotyk, môžete ich ozdobiť rôznymi spôsobmi. Posypte ich kokosom pre exotický dotyk alebo použite mleté orechy na jemné pokrytie povrchu. Čerstvé ovocie, ako sú malé kúsky jahôd alebo malín, môžu pridať farebný a osviežujúci efekt. Ak sa rozhodnete pre čokoládovú polevu, môžete dosiahnuť lesklý a lákavý vzhľad.

Pamätajte, že recept na šuhajdy môžete prispôsobiť svojmu vkusu a preferenciám, aby ste vytvorili dezert presne podľa svojich predstáv. Skúšajte rôzne kombinácie a objavte svoj vlastný obľúbený spôsob prípravy týchto lahodných sladkostí.

Pripravte si na Vianoce spolu s nami napríklad aj rafaelo guľky, vanilkové rožky, medovníky, kokosové pusinky alebo nadýchanú čokoládovú roládu

Čokoláda 

Čokoláda, s dlhou a bohatou históriou, zaznamenáva svoje korene v Strednej Amerike, kde ju užívali Mayovia a Aztékovia pred viac ako 3000 rokmi. Až v 16. storočí sa začala čokoláda dostávať do Európy, no jej skutočná popularita a dostupnosť prišla až v 19. storočí.

Základným stavebným kameňom čokolády sú kakaové bôby, ktoré sú plné antioxidantov a obsahujú teobromín, čo je látka so stimulačnými účinkami. Tuk v čokoláde pochádza z kakaového masla, pričom mliečna čokoláda zahŕňa aj mlieko. Okrem potešenia chuťových pohárikov môže čokoláda prinášať aj zdravotné výhody. Flavonoidy obsiahnuté v kakaových bôboch môžu mať pozitívny vplyv na srdcový systém a samotná čokoláda môže vyvolávať pocit šťastia vďaka fenyletylamínu, známemu aj ako „hormón šťastia“.

Rôznorodosť čokolády je ohromujúca – od tmavých a mliečnych až po biele varianty, často obohatené o ovocie, orechy alebo korenie. Výroba kvalitnej čokolády je komplexným procesom, zahŕňajúcim praženie a mletie kakaových bôbov, ktoré sa potom ďalej spracúvajú. Pre nadšencov čokolády sú čokoládové miestnosti ideálnym miestom na prehliadku výrobného procesu a ochutnávanie rôznych druhov. Čokoládové festivaly na celom svete umožňujú objavovať nové druhy, recepty a ponúkajú pohľad do histórie tejto lahodnej pochúťky.

Ako doplnok k čokoláde sa často odporúča červené víno, pretože taníny v ňom dokážu zjemniť horkosť tmavej čokolády. Zaujímavým faktom je, že hmotnosť bežnej čokoládovej tabličky sa líši podľa krajiny; v Belgicku napríklad tablička čokolády často váži až 220 gramov.

A pre tých, ktorí túžia po čokoláde aj vo vesmíre, existujú upravené verzie, aby sa zabránilo vytváraniu drobných kúskov, ktoré by mohli uniknúť do vesmírnej kabíny.

Takže čokoláda nie je len sladkou pochúťkou, ale celosvetovým fenoménom s bohatou históriou a nekonečnými možnosťami pre chuťové poháriky každého z nás. A tu je aj recept na starodávne šuhajdy.

Tu je zase recept na snehové pusinky zo 4 bielkov. Skúste aj naše 2 koláče z jednej plechovky Salka. Tu je aj recept na vianočné plnené perníčky. Skúste aj náš recept ako piecť fúkané rožky. Tu je zase náš recept na čokoládové crinkles. Skúste aj našich 10 receptov na nepečené vianočné zákusky. Tu je aj náš recept na kávové zrná.

 Ingrediencie

  • 500 g čokoláda min. 52 % (70 % je ešte lepšia a zdravšia)

Orechová plnka

  • 2 hrste vlašské orechy,
  • mlieko – podľa potreby (cca 0,5 dcl),
  • med alebo cukor (podľa chuti),
  • mletá škorica (nemusí byť),
  • rum (nemusí byť)

Na ozdobenie: orechy, cukrové guličky, lentilky

Postup receptu

1

Čokoládu roztopíme nad parou a medzitým si pripravíme orechovú plnku. Orechy pomelieme, pridáme ich do hrnca, postupne k nim prilievame mlieko (podľa potreby) a povaríme, aby nám vznikla hustejšia hmota. Plnku osladíme medom alebo cukrom podľa potreby a chuti. Pridať môžeme aj mletú škoricu a rum.

Pripravíme plnku. Foto - Nela

2

Pripravíme si menšie papierové košíčky, ktoré rozložíme na plech alebo tácku. Do košíčkov pridáme lyžičku roztopenej čokolády, nasleduje lyžička orechovej plnky a znova lyžička čokolády. 

Naplníme košíčky. Foto - Nela

3

Šuhajdy už len dozdobíme podľa vlastnej fantázie a chuti. Hodia sa oriešky, lentilky alebo cukrové guličky. Nakoniec ich dáme do chladu, aby stuhli, a môžeme vychutnávať. Šuhajdy sú hotové. 

Ozdobíme. Foto - Nela

Tip na záver: Ak orechy nemôžete alebo vám nechutia, môžete si namiesto orechovej plnky pripraviť mliečnu. Budete potrebovať iba Salko (sladené kondenzované mlieko), ktoré je potrebné variť v plechovke ponorenej vo vode aspoň 2 hodiny. Po tom, čo plechovka vychladne, tak ju otvoríme a plnka je hotová. Poprípade si viete kúpiť už aj Salko, ktoré nie je potrebné variť. Vyskúšajte aj náš recept na marlenka guličky. Skúste aj overený recept na grilážky.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu