1x hlasované
Čas prípravy: 40 minút
Čas pečenia: 8 – 10 minút (1 plech)
Počet porcií: 70 ks
 

Tradičný recept na domáce linecké koláčiky zo špaldovej múky s maslom. Tieto linecké koláčiky musíte jednoducho vyskúšať, len tak sa za nimi zapráši. Bez lineckých koláčikov si Vianoce alebo Veľkú noc už nevieme predstaviť. Upečte si spolu s nami linecké koláčiky podľa najlepšieho receptu, neoľutujete. 

Linecké koláčiky

Linecké koláčiky sa u nás tešia naozaj veľkej obľube a niet sa čomu čudovať. Sú naozaj veľmi chutné, skladovať ich môžeme dlho a hodia sa na každú príležitosť, či ide o slávnostný stôl, alebo len niečo malé pre návštevu. Najviac ich však milujú deti, ktoré sa takýchto koláčikov nevedia nikdy dojesť. Naše linecké koláčiky sú trochu zdravšie, pretože sme použili špaldovú múku, ale chutia stále výborne. 

Linecké koláčiky majú dlhú históriu a pochádzajú z českej a stredoeurópskej kuchyne. Svoje meno získali podľa rakúskeho mesta Linec (Linz). Tieto koláčiky môžu mať rôzne tvary a formy, od jednoduchých krúžkov po komplexné tvary ako hviezdy, srdcia alebo vianočné stromčeky.

Okrem klasického receptu s maslom, múkou a cukrom môžu obsahovať aj ďalšie prísady, ako je citrónová kôra, mleté orechy, vanilkový extrakt, kakaový prášok alebo rum. Linecké koláčiky sú často ozdobené rôznymi posýpkami, ako je perníkový krém, orechy, kokos, čokoládový krém alebo džem.

Koláčiky sú obľúbeným pečivom, najmä v adventnom a vianočnom období. V mnohých rodinách sa pečú ako súčasť vianočných príprav. Existuje mnoho rôznych variácií receptu na linecké koláčiky po celom svete. V niektorých krajinách sa môže pridávať rôzne korenie, ovocie alebo orechy.

Ak chcete, aby linecké koláčiky zostali čerstvé, môžete ich uskladniť v uzavretej nádobe a môžete ich prikryť papierovým obrúskom, aby ste zabránili prenikaniu vlhkosti. Príprava lineckých koláčikov môže byť skvelou zábavou pre deti. Môžu vám pomôcť vytvárať rôzne tvary a ozdobovať koláčiky. 

Ak máte záujem o zdravšiu verziu lineckých koláčikov, môžete skúsiť niektoré ingrediencie nahradiť, napríklad použiť celozrnnú múku, pridať orechy alebo použiť alternatívne sladidlá. Pamätajte, že pečenie je zručnosť, ktorá sa zdokonaľuje s časom, takže ak vám koláčiky hneď nevyjdú presne podľa predstáv, nezúfajte. S trochou cviku a trpezlivosti sa vaše linecké koláčiky môžu stať skutočným majstrovským dielom.

Vianočné pečivo

Vianočné pečivo je tradičnou súčasťou vianočných sviatkov v mnohých kultúrach. Každá kultúra a región má svoje vlastné tradičné recepty na vianočné pečivo. Medzi najobľúbenejšie patria perníčky, linecké koláčiky, vanilkové rožky, medovníky a vianočné cukroví. Rôzne kultúry majú svoje vlastné tradície a zvyky spojené s vianočným pečivom. Napríklad v niektorých krajinách sa na Štedrý deň pečú špeciálne druhy pečiva a koláčov.

Pre vianočné pečivo sa často používajú kvalitné suroviny, ako sú maslo, kvalitná múka, korenie, orechy, sušené ovocie a vajcia. Zvoľte si najlepšie ingrediencie, ktoré máte k dispozícii. Plánovanie je taktiež dôležité pri pečení vianočného pečiva. Niekedy sa musíte pripraviť vopred, napríklad urobiť cesto na perníčky a nechať ho odpočívať v chladničke.

Zdobenie vianočného pečiva je rovnako dôležité ako samotné pečenie. Použite rôzne farby, polevy, posýpky a ozdoby, aby ste vytvorili atraktívne a chutné vianočné dobroty. Vianočné pečivo dôkladne uchovávajte, aby zostalo čerstvé. Skladujte ho v uzavretých nádobách, aby sa predišlo vlhkosti a strate chuti.

Vianočné pečivo je často podávané s teplými nápojmi, ako sú horké čokolády, punč alebo káva. Myslite na harmonizáciu chutí, keď si vyberáte nápoje. Nič vám nebráni v tom, aby ste vianočné pečivo prispôsobili svojim osobným preferenciám a vytvorili vlastné jedinečné recepty a variácie.

Vianočné pečivo môže byť pečené podľa rodinných tradícií. To môže zahŕňať spoločné pečenie a zdobenie, čo je výbornou príležitosťou na vytváranie spomienok. Pamätajte, že vianočné pečenie je príležitosťou na zdieľanie radosti, lásky a chuti s rodinou a priateľmi. Nebojte sa experimentovať a vytvárať nové tradície v duchu vianočných sviatkov. Tu je aj náš recept na linecké cesto od babičky.

 Ingrediencie

  • 750 g hladká špaldová múka,
  • 500 g maslo (napr. Hera),
  • 250 g práškový cukor (alebo pomletý trstinový),
  • 1 ks vanilínový cukor,
  • 3 ks žĺtok,
  • nastrúhaná citrónová/pomarančová kôra,
  • na zlepovanie/spájanie: pohár hustejšieho džemu/lekváru, 
  • na polevu: 100 g čokoláda, 2 PL kokosový olej,
  • na ozdobenie: cukrové perličky, strúhaný kokos, nasekané/pomleté oriešky, práškový cukor

Postup receptu

1

Do zmäknutého masla si zapracujeme žĺtky, pridáme práškový, vanilínový cukor a nastrúhanú kôru podľa obľuby. Vypracujeme bochník, ktorý zabalíme do fólie a necháme v chlade zachladiť na cca 1 hodinu.

Vymiešame cesto. Foto - Nela

2

Potom cesto vyvaľkáme na hrúbku 3 – 5 mm. Pomáhame si ďalšou múkou, aby sa nám cesto nelepilo na dosku. Tak vykrajujeme obľúbené tvary, ktoré ukladáme na väčší plech vystlaný papierom na pečenie.

Vykrajujeme. Foto - Nela

3

Cesto na domáce linecké koláčiky si môžeme pripraviť aj zopár dní vopred. Potom ho stačí vybrať z chladu, aby trochu zmäklo a dobre sa s ním pracovalo. Ušetríme tak čas pri príprave tradičných koláčikov.

Dáme na plech. Foto - Nela

4

Plech si môžeme vymastiť aj tukom, maslom či Herou. Linecké koláčiky pečieme pri teplote 180oC 8 – 10 minút, podľa potreby. Koláčiky by mali byť svetlé, s jemne ružovými okrajmi. Čas pečenia sledujeme.

Pečieme. Foto - Nela

5

Upečené koláčiky spájame hustejším džemom alebo lekvárom, jemne ich stlačíme, aby priľnuli. Najlepšie je zvoliť domáci džem alebo lekvár, trochu kyslejší druh, ako napríklad ríbezľový, ale aj malinový či višňový. 

Spájame lekvárom. Foto - Nela

6

Zlepené linecké koláčiky môžeme obaľovať v práškovom cukre. Keď si pripravíme čokoládovú polevu (čokoládu a olej roztopíme vo vodnom kúpeli), koláčiky môžeme máčať, polievať, ale aj posypať perličkami.

Roztopíme. Foto - Nela

7

Domáce linecké koláčiky si môžeme ozdobiť podľa vlastnej fantázie. Na sviatočnom stole sa nádherne vynímajú, nechajte sa nami inšpirovať. Ak zvolíme aj čokoládovú polevu, skladujeme ich v chlade.

Polejeme čokoládou. Foto - Nela

Tip na záver: Keď necháme linecké koláčiky odležať zopár dní, budú omnoho chutnejšie a jemnejšie. Naše koláčiky sú naozaj dokonalé.

Tradičné linecké koláčiky si môžeme upiecť aj z klasickej hladkej múky alebo môžeme pridať aj múku špaldovú, ktorá je omnoho výživnejšia. Ak zvolíme klasické maslo, je to zdravšia voľba, avšak pripraviť ich môžeme aj z Hery. A tu je aj recept na linecké kolieska. Skúste aj naše tipy, aby boli linecké koláčiky mäkké.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu