Hlasovať
Čas prípravy (celkovo spolu): 40 minút
Čas tepelnej úpravy: 25 minút
Počet porcií: 15
 

Tento višňový koláč, to je neskutočne dobrá chuťová kombinácia. Vyskúšajte overený recept na výborný ovocný koláč.

Višňový koláč

Predstavte si sladkosť koláčového cesta v kombinácii s kyslými, no chuťovo výraznými a krásne sviežimi višňami. Ak sa to všetko doladí vanilkovým cukrom, alchýmia chutí je dokonalá.

Pokiaľ sa dostanete k čerstvým višniam, prípadne si zadovážite zavárané višne alebo z konzervy, skúste náš recept.

Nie je to žiadna náročná práca. Cesto je úplne jednoduché, keďže sa všetko spolu premiešava. A potom stačí už len trošku si zababrať ruky vykôstkovaním višní. Vaša rodina ocení, že má na stole sladučký, voňavý ovocný koláč ako jedna báseň.

História

Historia višňového koláča na Slovensku je bohatá a koreňuje sa do dlhých rokov tradície. Tu je niekoľko kľúčových bodov o histórii tohto obľúbeného dezertu:

 1. Historický pôvod: Koláče s ovocím, vrátane višní, majú dlhú tradíciu na území Slovenska. Tento druh sladkej pochúťky bol obľúbený medzi domácimi kuchárkami a pekármi po stáročia.
 2. Vplyv vidieckeho života: Višňový koláč sa stal ikonickým dezertom vidieckeho života na Slovensku. Často sa pripravoval z čerstvých višní z miestnych sadov a používal sa na oslavy rôznych príležitostí.
 3. Regionálne variácie: Každý región Slovenska má svoje vlastné variácie višňového koláča. Napríklad vo Východnej časti Slovenska sa višňový koláč často pripravuje s drobenkou na vrchu, zatiaľ čo na západe krajiny je obľúbená verzia s lístkovým cestom.
 4. Súčasná popularita: Dodnes je višňový koláč obľúbeným dezertom na Slovensku. Je servírovaný v rodinných domácnostiach, reštauráciách a na rôznych slávnostných príležitostiach.
 5. Tradičné hodnoty: Višňový koláč je často spájaný s tradičnými hodnotami a rodinnými spomienkami na Slovensku. Jeho príprava a konzumácia sa stávajú spoločenskou udalosťou, ktorá združuje rodiny a priateľov.

Takže višňový koláč má bohatú históriu a stále má špeciálne miesto v srdciach Slovákov ako symbol tradičnej kuchyne a domácej pohostinnosti.

Zaujímavosti

Tradičné recepty: Višňový koláč má mnoho rôznych verzií po celom svete. Na Slovensku je tento dezert obľúbený a známy ako „višňový koláč.“

Čerstvé alebo konzervované višne: Višňový koláč môžete pripraviť buď s čerstvými višňami, ktoré sa zbierajú v letných mesiacoch, alebo s konzervovanými višňami, ktoré sú k dispozícii po celý rok.

Kombinace chuti: Višňový koláč ponúka kombináciu sladkej a kyslej chuti, čo robí tento dezert pre mnohých ľudí neodolateľným.

Tradičný dezert na oslavách: Na Slovensku je višňový koláč často servírovaný na rôznych slávnostných príležitostiach a oslavách, ako je napríklad Vianoce alebo svadby.

Variácie receptov: Okrem klasického višňového koláča existuje mnoho rôznych variácií, ktoré obsahujú rôzne príchute a korenia, aby sa vytvoril jedinečný chuťový zážitok.

Príležitosti

 1. Rodinné oslavy: Višňový koláč je obľúbeným dezertom na rodinných oslavách, ako sú narodeniny, meniny, jubileá a ďalšie špeciálne udalosti v živote rodiny.
 2. Vianoce: Višňový koláč môže byť súčasťou tradičnej vianočnej sladkej ponuky. Vianočný višňový koláč, často ozdobený vianočnými motívmi, je obľúbeným dezertom v tejto sviatočnej sezóne.
 3. Svadby: Na svadobných hostinách sa často podáva višňový koláč ako jeden z mnohých dezertov, ktoré hostia môžu vychutnať.
 4. Pikniky a letné oslavy: Počas letných mesiacov, keď sú višne čerstvé, je višňový koláč populárnym dezertom na piknikoch, grilovacích oslavách a letných festivaloch.
 5. Návšteva priateľov a rodiny: Keď sa priatelia alebo príbuzní zastavia na návštevu, višňový koláč môže byť rýchlym a chutným dezertom na pohostenie.
 6. Tradičné oslavy: Na Slovensku sa višňový koláč často pečie na rôzne tradičné oslavy a podujatia, ako sú folklórne festivaly, miestne púte a iné kultúrne udalosti. Máme pre vás aj recept na jahodový koláč.

 Ingrediencie

 • 2,5 dcl – mlieko
 • 400 g – polohrubá múka
 • 3 ks – vajcia
 • 1 dcl – olej
 • 1 ks – prášok do pečiva
 • 250 g – práškový cukor
 • 1 ks – vanilkový cukor
 • 300 g – višne

Postup receptu: Višňový koláč

1Vymiešame vajíčka s cukrom – Vajíčka dobre vymiešame s práškovým cukrom

Vymiešame vajíčka s cukrom, Foto - Slávka

2Pridáme múku, mlieko a olej – Pridáme múku premiešanú s práškom do pečiva a postupne nalievame aj mlieko a olej. Zakaždým zamiešavame.

Pridáme múku, mlieko a olej, Foto - Slávka

3

Vylejeme cesto na plech – Cesto nalejeme na naolejovaný a múkou vysypaný plech

Cesto vylejeme na plech, Foto - Slávka

4

Vykôstkujeme višne – Višne si vykôstkujeme.

Vykôstkujeme višne, Foto - Slávka

5

Na cesto poukladáme ovocie – Poukladáme ich na cesto a posypeme vanilkovým cukrom. 

Na cesto poukladáme ovocie, Foto - Slávka

6

Pečieme 25 minút – Pečieme na 180 stupňov asi 25 minút do zlatista. Treba kontrolovať. A potom už len dobrú chuť. 🙂 

Pečieme 25 minút, Foto - Slávka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu