1x hlasované
Čas prípravy: 20 minút,
Čas pečenia: 10 minút,
Počet porcií: 15 koláčikov,
 

Pravé linecké cesto k Slovensku dokonale patrí. Najtradičnejšie z tradičných cukroviniek – recept na linecké koláčiky webu NajlepšieKoláče.sk.

Linecké cesto

Vari neexistuje tradičnejší druh sušienkového pečiva, zvyčajne podávaného k čaju či káve, ako je linecké. Nemusí byť len na vianočnom stole, pre jeho ľahkú prípravu a aj trvácnosť si túto cukrovinku obľúbilo mnoho mamičiek aj babičiek.

Existuje viacero receptov na linecké cesto a potom aj variácií na samotné koláčiky. Tie tradičné a najviac rozšírené sú však len tak zlepené džemom a posypané práškovým cukrom. Prípadne je možné poliať ich z polovice čokoládovou polevou.

Ak už si raz osvojíte základný recept na linecké cesto, budete môcť s ním skúšať a vymýšľať rôzne kreácie a chute. Poďte si pripraviť linecké koláčiky podľa fotoreceptu na webe NajlepšieKoláče, zamiluje si ich celá rodina.

História

Linecké cesto, považované za jednu z kulinárskych špecialít mesta Linz v Rakúsku, ktorému taktiež vdychuje meno, má fascinujúcu históriu, ktorej korene siaha až do 17. storočia.

Je to hlavná súčasť tradičnej „Linzer Torte„, ktorá je jedným z najstarších zaznamenaných koláčov na svete, s charakteristickou mriežkou na vrchu a výrazným orechovým podtónom v ceste. Prvý písomný recept na túto lahôdku bol zaznamenaný v roku 1653 a je dodnes chránený v mestskom archive v Linzi.

Počas 19. storočia sa popularita lineckého cesta rozšírila najprv po Rakúsku a Nemecku, predtým ako prenikla do globálnej kulinárskej scény, pričom každá kultúra prispôsobila recept svojim vlastným tradičným chutiam a dostupným ingredienciám.

Vznikli tak rôzne verzie tohto cesta, zahrňujúce menšie koláče, sušienky a iné varianty, ktoré zvyčajne kombinujú lískové orechy, mandle a bohatú paletu korenín. Linecké sušienky, známe v nemčine ako „Linzer Augen“ (čo doslova prekladané znamená „Oči z Linzu“), sú zvlášť obľúbené počas vianočnej sezóny a predstavujú menšiu, sušienkovú verziu tradičného koláča.

Tieto sušienky majú charakteristický otvor v hornom cestíčku, cez ktorý „vykukuje“ malinový alebo iný druh ovocného džemu, často vizuálne pripomínajúci oko.

S ohľadom na tieto historické a kultúrne kontexty, linecké cesto ostáva dodnes symbolom tradície a pokračujúcej inovácie v umení pečenia, rozširujúc sa do kuchýň po celom svete a prináša so sebou príbehy a techniky z mesta, kde to všetko začalo.

A tu je recept na linecké kolieska. Skúste aj recept na linecké cesto od babičky. Tu je zase náš recept na maslové linecké cesto. Vyskúšajte aj náš recept na vanilkové rožky bez vajec. Tu je aj náš recept na linecké cesto od babičky.

 Ingrediencie

  • 350 g hladká múky,
  • 250 g Hery,
  • dva žĺtky,
  • 60 g cukru,
  • 1 vanilkový cukor,
  • 1 prášok do pečiva,
  • kôra z jedného citróna,

Postup receptu

1Všetky ingrediencie zmiešame v miske. Spracované cesto necháme stuhnúť v chladničke aspoň hodinu.

Ingrediencie zmiešame. Foto - Slávka

2Plech si vyložíme papierom na pečenie a pomocou formičky vytvoríme a naukladáme naň koláčiky z lineckého cesta.

Naukladáme koláčiky z lineckého cesta. Foto - Slávka

3

Pečieme na 150 stupňov Celzia asi 10 minút; treba sledovať, aby bol okraj zlatistý a koláčiky ešte bledé.

Pečieme na 150 stupňov. Foto - Slávka

4

Prípadne môžeme spraviť aj iný tvar koláčikov. Následne ich spojíme lekvárom a posypeme práškovým cukrom alebo z polovice namočíme v čokoládovej poleve.

Môžeme spraviť aj iný tvar koláčikov. Foto - Slávka
Linecké cesto je hotové. Môžeme spraviť aj iný tvar koláčikov. Foto – Slávka

Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na iné vianočné koláče. Máme aj recept na vínové koláčiky. Skúste aj náš recept na vanilkové rožky. Skúste aj naše tipy, aby boli linecké koláčiky mäkké.

Videorecept

Môžem linecké cesto zmraziť pre neskoršie použitie?

Áno, linecké cesto môžete zmraziť pre neskoršie použitie. Pred zmrazením cesto zabaľte do plastovej fólie a vložte do vzduchotesnej nádoby alebo sáčku na mrazenie. Vo zmrazenom stave by malo cesto vydržať až niekoľko mesiacov. Keď budete chcieť cesto použiť, jednoducho ho vyberte z mrazničky a nechajte ho v chladničke odmraziť. Potom ho môžete vyrolovať a použiť podľa vášho receptu.

Aká je najlepšia metóda skladovania lineckých sušienok?

Najlepšia metóda skladovania lineckých sušienok spočíva v ich uložení do vzduchotesnej nádoby, aby zostali čerstvé a chrumkavé. Umiestnite sušienky do nádoby vrstva po vrstve, pričom medzi jednotlivé vrstvy môžete vložiť kúsok papiera, aby sa sušienky nelepili navzájom. Nádobu potom uložte na chladnom, tmavom a suchom mieste, ako je napríklad špajza. Správne uskladnené linecké sušienky by mali zostať čerstvé a chutné až niekoľko týždňov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu